لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

آمریکا فساد افشا شده در "اسناد پاناما" را جدی می گیرد: از پوتین و اسد تا احمدی نژاد


موساک فونسکا در بیانیه ای که به روزنامه گاردین داده، ارتکاب به هرگونه اشتباه را رد کرده است
موساک فونسکا در بیانیه ای که به روزنامه گاردین داده، ارتکاب به هرگونه اشتباه را رد کرده است

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه از بررسی اسناد منتشر شده در رسانه ها، موسوم به "اسناد پاناما"، خبر داد و گفت هدف از این کار یافتن نشانه های فسادی است که در آمریکا قابل تعقیب باشد.

دادستان های فرانسوی نیز روز دوشنبه کار تحقیق در اسناد پاناما را آغاز کردند تا ببینند آیا اشخاص حقیقی یا حقوقی فرانسوی برای فرارهای مالیاتی به این ماجرا گره خورده اند یا خیر.

اسناد پاناما شامل میلیون ها مدرک متعلق به شرکت حقوقی "موساک فونسکا" است که محل اختفای مالی ۱۴۰ تن از اشخاص شناخته شده و ارشد جهانی است. افشاگری درباره این اسناد شامگاه یکشنبه انجام شد.

پیتر کار سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا، بدون اظهار نظر مستقیم درباره این اسناد، گفت "وزارت دادگستری آمریکا تمامی موارد فساد خارجی که احتمال دارد با آمریکا یا نظام مالی این کشور ارتباط داشته باشند را جدی می گیرد."

به نوشته روزنامه وال استریت جورنال اگر وزارت دادگستری شواهدی از ارتباط جرائم مالی در آمریکا با حساب های مالی خاطی بیابد، با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. یافتن این که آیا موسسات مالی آمریکایی در این میان فعالیتی داشته اند، مدارک در نتیجه یک رفتار مجرمانه مثل هک کامپیوتری افشا شده، و این که آیا اسناد توسط وکلای مشتریان محفوظ هستند یا نه از جمله مواردی است که وزارت دادگستری آمریکا درباره آن تحقیق می کند.

نام احمدی نژاد و ایران

روزنامه آلمانی "زود دویچه سایتونگ" که قبل از بقیه رسانه ها به اسناد پاناما دست یافت، در بخشی از گزارش خود در این زمینه، به نام افراد و شرکت هایی اشاره کرده که با وجود تحریم های ایران از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و جامعه بین المللی، با تهران معاملات تجاری داشته‌اند.

اسناد پاناما نشان می دهد مقام های ایران از طریق شرکت‌های جعلی معامله می کردند و سعی در دور زدن تحریم ها داشتند.

با این که اغلب رهبران جهان برای مخفی کردن دارایی های خود از شرکت حقوقی موساک فونسکا استفاده می کردند، اما به نظر می رسد حکومت ایران از این امکان برای معاملات نفتی خود، که منبع اصلی درآمد این کشور است، استفاده می کرد.

به نوشته زوددویچه، یک مسئول در شرکت موساک فونسکا خواستار اطلاع از صاحبان واقعی شرکت های ایرانی شده که یک همکار او در لندن به او گفته "صاحب این شرکت‌ها محمود احمدی‌نژاد است".

در اسناد پاناما، غیر از محمود احمدی نژاد، نام رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمباوه هم به عنوان کسی که در پولشویی و فرار از تحریم ها نقش داشته، آمده است.

با این که رسانه های تهران از افشای نام مقام های دیگر کشورها در اسناد پاناما استقبال کرده اند، اما هنوز واکنشی از محمود احمدی نژاد یا سایر مقام های ایران منتشر نشده است.

حلقه نزدیکان رئیس جمهوری روسیه، نخست وزیر ایسلند، رئیس جمهوری آرژانتین و سوریه و شماری از چهره های ورزشی و هنری بین المللی نیز در این اسناد موجود است.

موساک فونسکا در بیانیه ای که به روزنامه گاردین داده، ارتکاب به هرگونه اشتباه را رد کرده است . گاردین یکی از رسانه های مشارکت کننده در بررسی اسناد پاناما است.

حساب های مالی در بانک های خارجی ممکن است برای اهداف مشروع، مانند حفظ سرمایه و سرمایه گذاری خارجی، مورد استفاده قرار گیرد.

وزارت دادگستری آمریکا در سال ها ی اخیر در جهت توقیف سرمایه هایی حرکت کرده که دادستان ها می گویند توسط مقامات یا دولت های خارجی با استفاده از پول های ناشی از فساد خریداری شده اند.

بسیاری از اسناد پاناما نشان می دهد که چهره های شاخص بین المللی یا نزدیکانشان املاکی به ارزش میلیون ها دلار در شهرهایی چون لندن و میامی دارند و این امر پرسش هایی را درباره منشاء این پول ها به وجود آورده است.

اسناد پاناما همچنین نشان می دهد که شرکت موساک فونسکا با ده ها شرکت دیگر، که در فهرست سیاه آمریکا قرار دارند، کار می کند.

XS
SM
MD
LG