لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

مرتضی نورمحمدی نادارلی، کنشگر مدنی، به حبس محکوم شد


مرتضی نورمحمدی نادارلی، کنشگر مدنی محکوم به حبس
مرتضی نورمحمدی نادارلی، کنشگر مدنی محکوم به حبس

دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی، مرتضی نورمحمدی نادارلی، کنشگر مدنی، را به سه ماه و یک روز حبس محکوم کرد.

بر پایه تصویری از حکم دادگاه که در کانال خبری «آداپ»، انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، منتشر شده محکومیت اخیر مربوط به اتهام «انتشار اکاذیب از طریق رایانه» عنوان شده است.

مرتضی نورمحمدی نادارلی از دو اتهام «اهانت به رهبری» و «تبلیغ به نفع گروه‌ها یا سازمان‌های مخالف نظام» تبرئه شده است.

به نوشته آداپ، این کنشگر آذربایجانی در پرونده دیگری در دادسرای انقلاب اسلامی با اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» مواجه است.

مرتضی نورمحمدی نادارلی روز ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ بازداشت و پس از حدود سه ماه در تاریخ ۷ آذرماه با وثیقه‌ای هفتصد میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

به تازگی، بیش از ۷۶۰ کنشگر در کارزاری خواستار «برگزاری دادگاه‌های علنی با حضور هیات منصفه برای فعالین سیاسی آذربایجانی در ایران» شدند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی در روز ۴ اردیبهشت سال جاری، افزایش تبعیض و خشونت علیه اقلیت‌های قومی، مذهبی، جنسی و سایر «گروه‌های به حاشیه رانده شده» را سیستماتیک دانست.

این نهاد حقوق بشری با برشمردن موارد تبعیض سیستماتیک در میان «اﻗﻠﯿﺖﻫﺎی قومی از ﺟﻤﻠﻪ ﻋﺮب‌ﻫﺎی اﻫﻮازی، ترک‌های آذرﺑﺎﯾﺠﺎﻧﯽ، ﺑﻠﻮچ‌ها، کردها و ترکمن‌ها» بر «تشدید فقر و حاشیه نشینی» در این مناطق تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG