لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

سه زندانی سیاسی پس از اعتصاب غذا به سلول انفرادی منتقل شدند


از چپ به راست طاهر نقوی(وکیل دادگستری در کرج)، عبدالعزیز عظیمی‌قدیم(روحانی خلع لباس شده)، حسین پیری قوشاچای
از چپ به راست طاهر نقوی(وکیل دادگستری در کرج)، عبدالعزیز عظیمی‌قدیم(روحانی خلع لباس شده)، حسین پیری قوشاچای

در پی اعتصاب غذای سه زندانی سیاسی در اعتراض به «طرح اتهامات غیرمرتبط با فعالیت‌های آنها»، ماموران زندان اوین پس از «ضرب و شتم»، آنها را به «سلول انفرادی» منتقل کردند.

این سه کنشگر آذربایجانی به اسامی طاهر نقوی، وکیل دادگستری، عبدالعزیز عظیمی قدیم، روحانی خلع لباس شده، و حسین پیری قوشاچای از بیش از سه ماه قبل تاکنون در بازداشت موقت به سر می‌برند روز جمعه ۲۵ خرداد به سلول انفرادی برده‌ شده‌اند.

به گزارش انجمن دفاع از زندانیان‌ سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)، این زندانیان در اعتراض به طرح «اتهامات ساختگی» و «پرونده‌سازی» مقامات امنیتی و قضایی اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

بنا بر این گزارش، طاهر نقوی که وکالت شماری از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» را بر عهده داشته، با اتهاماتی از جمله «جاسوسی» مواجه است.

به گزارش آداپ، دستکم هشت تن دیگر از فعالان آذربایجانی هم از ۱۶ بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون در بازداشت موقت به سر میبرند.

بتازگی بیش از ۷۶۰ کنشگر در کارزاری خواستار «برگزاری دادگاه‌های علنی با حضور هیات منصفه برای فعالین سیاسی آذربایجانی در ایران» شدند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی در روز ۴ اردیبهشت سال جاری، افزایش تبعیض و خشونت علیه اقلیتهای قومی، مذهبی، جنسی و سایر «گروههای به حاشیه رانده شده» را سیستماتیک دانست.

این نهاد حقوق بشری با برشمردن موارد تبعیض سیستماتیک در میان «اﻗﻠﯿﺖﻫﺎی قومی از ﺟﻤﻠﻪ ﻋﺮب‌ﻫﺎی اﻫﻮازی، ترک‌های آذرﺑﺎﯾﺠﺎﻧﯽ، ﺑﻠﻮچها، کردها و ترکمن‌ها» بر «تشدید فقر و حاشیه نشینی» در این مناطق تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG