لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

منابع حقوق بشری: کریم اسماعیل‌زاده و مرتضی پروین، کنشگران مدنی زندانی، از «خدمات درمانی مناسب» محروم هستند


منابع حقوق بشری از محرومیت کریم اسماعیل زاده و مرتضی پروین، کنشگران مدنی زندانی، از دسترسی به خدمات درمانی مناسب خبر داده‌اند.

به گزارش انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)، کریم اسماعیل زاده، فعال محیط زیست محبوس در زندان تبریز، در پی خودداری مسئولان زندان از تحویل داروهای او دچار خونریزی معده شده است.

بنا بر این گزارش، درخواست خانواده این کنشگر محیط زیست برای اعزام درمانی او به خارج از زندان نیز تاکنون بی نتیجه مانده است.

کریم اسماعیل زاده به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق نشر تصاویر و مطالب مربوط به خشک شدن دریاچه ارومیه و آلودگی آب رودخانه ارس در فضای مجازی، به شش ماه حبس محکوم شده است.

این کنشگر مدنی از ۲۹ فروردین سال جاری برای اجرای مجازات حبس به زندان تبریز منتقل شده است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هم با اشاره به بیماری دیسک کمر مرتضی پروین، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین، از عدم دسترسی او به خدمات درمانی مناسب خبر داده است.

مرتضی پروین روز ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ در اردبیل بازداشت و اواخر اردیبهشت سال جاری به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور»، «توهین به رهبری»، و «جاسوسی» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

او در دوران بازداشت به دلیل «عدم تطابق اتهامات سنگین وارده» با فعالیت‌های وی دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ۹ تن از مجموع ۳۲ زندانی جان‌باخته در زندان‌های جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۳ میلادی به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و تعلل در انتقال به مراکز درمانی جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر اعلام سازمان حقوق بشر ایران، گزارش‌های بسیاری از محروم کردن زندانیان سیاسی از درمان مناسب تاکنون منتشر شده است و به‌نظر می‌رسد که مسئولان امنیتی از این روش برای در هم شکستن مقاومت زندانیان سیاسی و وادار کردن آنها به سکوت استفاده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG