لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

سالگرد مهسا؛‌ افزایش شمار بازداشتی‌ها در کردستان و اردبیل


بازداشت
بازداشت

در ادامه تلاش نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، منابع حقوق بشری از بازداشت چندین نفر در استان کردستان و اردبیل خبر دادند.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، معاون امنیتی استاندار کردستان، مهدی رمضانی، روز شنبه ۲۵ شهریور اعلام کرد چند نفر به اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» در این استان بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که به گفته این مقام امنیتی، بازداشت‌شدگان در حال عکاسی یا فیلم گرفتن از اماکن عمومی از قبیل مغازه‌ها و اماکن تجاری و صنعتی بودند.

مهدی رمضانی درباره تعداد، هویت بازداشت‌شدگان، محل بازداشت و ارتباط میان عکاسی از اماکن عمومی و اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» توضیحی نداده است.

همزمان دادستان اردبیل، از بازداشت دو شهروند به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، جلال آفاقی بدون اشاره به هویت و محل بازداشت و نگهداری این دو نفر، نهاد بازداشت‌کننده را اداره کل اطلاعات استان اردبیل معرفی کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی با ابراز نگرانی درباره ازسرگیری اعتراضات سراسری، موج بازداشت‌ها در هفته‌های گذشته را به شدت افزایش داده‌اند.

در هفته‌های گذشته دهها نفر از جمله روزنامه‌نگاران، کنشگران مدنی، سیاسی، فعالان صنفی دانشجویی، فرهنگی و کارگران به اتهامات امنیتی بازداشت شده‌اند.

به گزارش هرانا، حکومت ایران در فاصله ۵۰ روز، از اول مرداد تا ۲۳ شهریور امسال، دستکم ۲۹۲ معترض و فعال مدنی را بازداشت کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای تاکید کرده است که مقامات جمهوری اسلامی سرکوب مخالفان را از طریق ارعاب، دستگیری و پیگرد افزایش داده‌اند.

XS
SM
MD
LG