لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

سالگرد مهسا؛‌ انجمن قلم آمریکا: کارشناسان حقوق بشر، سرکوب نویسندگان و هنرمندان در ایران را بررسی کنند


بیانیه انجمن قلم آمریکا
بیانیه انجمن قلم آمریکا

انجمن قلم آمریکا روز جمعه ۲۴ شهریور با صدور بیانیه‌ای از کارشناسان هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد خواست تا سرکوب نویسندگان و هنرمندان توسط جمهوری اسلامی را به دقت بررسی کنند.

انجمن قلم آمریکا در این بیانیه با اشاره به سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد نوشت:«یک سال پیش مهسا (ژینا) امینی ۲۲ ساله، به اتهام داشتن حجاب نامناسب بازداشت و سپس در بازداشتگاه کشته شد.در اعتراض به این جنایت، هزاران نفر در ایران به تظاهرات علیه محدودیت‌های حقوق بشری پیوستند که در این میان شمار زیادی از تظاهرات‌کنندگان و منتقدان از جمله شمار زیادی از هنرمندان و نویسندگان بازداشت و زندانی شدند.»

این انجمن در ادامه با نام بردن از نرگس محمدی، گلرخ ایرایی، کیوان مهتدی، توماج صالحی، آتنا فرقدانی و مهدی یراحی افزود: «این افراد و شمار زیادی از نویسندگان، هنرمندان و دیگر صداهای مخالف در یکسال گذشته به دلیل شهرت خود به عنوان راویان اعتراض، مورد هجمه حکومت قرار گرفتند و نویسندگانی هم که از قبل در زندان بودند، با مصائب بیشتری روبرو شدند.»

انجمن قلم آمریکا شمار نویسندگان و اهالی رسانه که در یکسال گذشته در ایران بازداشت شدند را دستکم ۵۷ نفر عنوان و اعلام کرد که ۱۶ تن از این نویسندگان زن هستند.

این انجمن از هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد در مورد ایران که در حال حاضر در حال جمع آوری اطلاعات در مورد نقض حقوق بشر از زمان آغاز اعتراضات سال ۱۴۰۱ است خواست تا سرکوب نویسندگان و هنرمندان را به عنوان تهدیدی جدی برای بیان آزاد و حقوق بشر در ایران بررسی و به آن رسیدگی کند.

سازمان گزارشگران بدون مرز هم روز جمعه اعلام کرد حکومت ایران در جریان «سرکوب گسترده» اعتراضات در یک سال گذشته ۷۹ روزنامه‌نگار از جمله ۳۱ خبرنگار زن را بازداشت کرده است.

این نهاد صنفی بین‌المللی در گزارشی که در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد منتشر کرده، ایران را یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های زنان روزنامه‌نگار خوانده و بازداشت خبرنگاران پوشش‌دهنده اعتراضات را «خودسرانه» و اتهامات وارده علیه آنها «واهی» اعلام کرده است.

بنا بر این گزارش در حال حاضر ۱۲ نفر از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده از جمله ۵ زن خبرنگار همچنان در زندان بسر می‌برند و خبرنگاران آزادشده هم با محدودیت‌هایی مواجه هستند.

گزارشگران بدون مرز با «نامعلوم» خواندن دلیل بازداشت این ۷۹ روزنامه‌نگار نوشته است که اتهام اصلی آنها «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده و در برخی موارد اتهامات دیگری از قبیل «شرکت در تجمع غیرقانونی»، «تبانی علیه امنیت ملی» و حتی «همکاری با دولت‌های متخاصم» هم به آنها وارد شده است.

XS
SM
MD
LG