لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

سالگرد مهسا؛ گزارشگران بدون مرز: در جریان «سرکوب گسترده» اعتراضات، ۷۹ روزنامه‌نگار ایرانی بازداشت شدند


سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد حکومت ایران در جریان «سرکوب گسترده» اعتراضات در یک سال گذشته ۷۹ روزنامه‌نگار از جمله ۳۱ خبرنگار زن را بازداشت کرده است.

این نهاد صنفی بین‌المللی در گزارشی که در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد منتشر کرده، ایران را یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های زنان روزنامه‌نگار خوانده و بازداشت خبرنگاران پوشش‌دهنده اعتراضات را «خودسرانه» و اتهامات وارده علیه آنها «واهی» اعلام کرده است.

بنا بر این گزارش در حال حاضر ۱۲ نفر از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده از جمله ۵ زن خبرنگار همچنان در زندان بسر می‌برند و خبرنگاران آزادشده هم با محدودیت‌هایی مواجه هستند.

گزارشگران بدون مرز با «نامعلوم» خواندن دلیل بازداشت این ۷۹ روزنامه‌نگار نوشته است که اتهام اصلی آنها «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده و در برخی موارد اتهامات دیگری از قبیل «شرکت در تجمع غیرقانونی»، «تبانی علیه امنیت ملی» و حتی «همکاری با دولت‌های متخاصم» هم به آنها وارد شده است.

این نهاد صنفی بین‌المللی در گزارش خود اتهامات نیلوفر حامدی و الهه محمدی، خبرنگارانی که اخبار مربوط به جان‌باختن مهسا امینی را پوشش دادند، را «واهی» خوانده است.

این دو روزنامه‌نگار با اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در حال حاضر زندانی هستند.

به نوشته گزارشگران بدون مرز، ۲۴ تن از مجموع ۷۹ خبرنگار بازداشت‌شده در سال گذشته به مجازات‌هایی از ۶ ماه تا ۶ سال محکوم شده‌اند و عده اندکی از آنها مشمول «عفو صوری» قرار گرفتند.

مدافعان حقوق بشر عفو حکومتی شماری از معترضان در زمستان گذشته را اقدامی تبلیغاتی و نمایشی خوانده‌اند.

بنا بر این گزارش، نظام قضایی جمهوری اسلامی برای اغلب روزنامه‌نگاران آزادشده احکام تعلیقی صادر کرده‌ و با تحمیل «ترسی همیشگی از مجازات»، آنها را ساکت می‌کند.

گزارشگران بدون مرز با اشاره به «سرکوب پیچیده» روزنامه‌نگاران در ایران، نوشته است روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن خارج از کشور هم از تهدیدهای مقامات جمهوری اسلامی در امان نیستند و گاهی خویشاوندان نزدیک آنها در معرض «بازداشت خودسرانه» قرار می‌گیرند.

گزارشگران بدون مرز شمار روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را در حال حاضر ۲۴ تن شامل ۱۲ روزنامه‌نگار بازداشت‌شده در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته اعلام کرده است.

به گزارش «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» ، ایران به عنوان «بدترین زندان روزنامه‌نگاران جهان» در سال ۲۰۲۲ معرفی شده است.

XS
SM
MD
LG