لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

مولوی عبدالحمید: خواسته‌های اهل سنت «خواسته‌های ملی و مطالبات همه ملت ایران» است


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان

امام جمعه اهل سنت زاهدان روز چهارشنبه در دیدار با بزرگان و دانشگاهیان زاهدان و خاش در مسجد مکی گفت: «خواسته‌های اهل سنت، خواسته‌های ملی و مطالبات همه ملت ایران است.»

به گفته مولوی عبدالحمید، ایران متعلق به همه ایرانیان است و اگر آباد باشد، همه ایرانیان از آن بهره‌مند می‌شوند و مشکلات مایه رنج همگان می‌شود.

او در انتقاد از رویکرد جمهوری اسلامی در جامعه اهل سنت ایران گفت: «آنها ۴۳ سال است که گرفتار تبعیض شده‌اند و کشتار نزدیک به صد نفر و زخمی‌شدن سیصد نفر دیگر در «جمعه خونین زاهدان»، نتیجه همین تبعیض است.»

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش گفت که به «گفتمان» عقیده دارد و از مسئولان خواست به جای سرکوب معترضان «با آنها بنشینند و حرف‌هایشان را بشنوند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ارتباط با فرستادن تیم مذاکره‌کننده به تهران گفت: «چند نفر از دوستان برای گرفتن وکیل به تهران رفتند که متاسفانه سه نفر از وکلای تهرانی، وقتی وارد فرودگاه تهران شدند، بازداشت شده و چندین روز در زندان بودند.» او خواستار قصاص مجرمین مسببان «جمعه خونین زاهدان» شد.

مولوی عبدالحمید در ماه‌های اخیر انتقادات تندی را متوجه حاکمیت جمهوری اسلامی و در راس آن علی خامنه‌ای کرده است.

او در سخنرانی‌هایش بارها سرکوب خشونت‌بار معترضان از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرده است. همچنین لزوم برابری حقوق همه شهروندان ایرانی فارغ از قومیت، مذهب، و جنسیت‌شان از محورهای مهم سخنان این روحانی برجسته اهل سنت در ماه‌های اخیر بوده است.

XS
SM
MD
LG