لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

دفاع کم‌سابقه امام‌جمعه زاهدان از حقوق بهائیان ایران؛ جمهوری اسلامی «اجازه انتقاد» بدهد


 مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن زاهدان، روز جمعه نهم دی‌ماه بار دیگر از معترضان حمایت کرد و از جمهوری اسلامی خواست به مردم اجازه انتقاد و سخن گفتن دهد. او همچنین در اظهاراتی کم‌سابقه از حقوق شهروندی بهائیان ایران که در چهار دهه گذشته توسط مقامات جمهوری اسلامی نادیده گرفته شده دفاع کرد.

عبدالحمید در خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان خطاب به حاکمان جمهوری اسلامی گفت: «بگذارید مردم انتقاد کنند و حرف بزنند.» او اجازه برپایی تجمع اعتراضی را قانونی دانست و تجزیه‌طلب بودن معترضان را رد کرد.

امام جمعه اهل تسنن زاهدان تاکید کرد که مخالف «صد در صد» تجزیه ایران است. او گفت: ما ایرانی‌ها در کنار هم هستیم و با هم برادریم. با درد همه ایرانی ها همدردی می‌کنم. همه چه مسلمان و چه غیرمسلمان حق انسانی دارند.

مولوی عبدالحمید به حقوق شهروندی بهائیان ایران هم اشاره کرد. امام جمعه زاهدان گفت: «نمی‌گویم آنها مسلمان هستند اما حق و حقوق شهروندی دارند.»

مولوی عبدالحمید هفته گذشته نیز سرکوب اعتراضات سراسری را محکوم کرد و خطاب به حاکمیت خواستار بازگشت نظامیان به پادگان‌ها شد و از صدور احکام محاربه، اعدام و همچنین شکنجه و تجاوز به زندانیان در بازداشتگاه‌ها بشدت انتقاد کرد و گفت: «گاهی با خودم فکر می‌کنم چه کسی مجوز این مسائل را داده است؟»

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز چهارشنبه ۳۰ آذر نیز در جلسه مدیران مدارس دینی اهل سنت شورای هماهنگی سیستان و بلوچستان، تأکید کرده بود: «در حادثه جمعه خونین زاهدان ما معتقدیم که مردم ما را مأمور نه، بلکه حاکمیت و نظام زده است.»

مولوی عبدالحمید که از آغاز اعترضات سراسری جاری انتقادات شدیدی از حاکمیت جمهوری اسلامی و نحوه برخورد با معترضان کرده، همواره بر لزوم اتحاد و برابری همه ایرانیان فارغ از دین و مذهب و قومیت‌شان تاکید کرده است.

در بولتن محرمانه خبرگزاری فارس که به‌تازگی توسط یک گروه هکری افشا شده، از قول علی خامنه‌ای گفته شده است که رهبر جمهوری اسلامی «به شورای عالی امنیت ملی و نیروی انتظامی که جمع‌بندی‌شان دستگیری مولوی عبدالحمید بود، دستور داده‌ که در جریان بررسی موضوع اعتراض‌ها در زاهدان، مولوی عبدالحمید نباید بازداشت شود. بلکه باید بی‌آبرو شود.»

XS
SM
MD
LG