لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

جمعه پر‌تب‌و‌تاب سیستان و بلوچستان؛ معترضان و مولوی عبدالحمید حکومت را به‌باد انتقاد گرفتند


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

معترضان زاهدانی ١٨ آذرماه همچون جمعه‌های گذشته با حضور در تجمعات اعتراضی شعارهای ضدحکومتی دادند. مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، هم در خطبه‌های نماز جمعه از اعدام محسن شکاری توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرد و آن را «خلاف شرع اسلام و قرآن» دانست.

از جمله شعارهای معترضان زاهدانی «خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن» بود.

آنها همچنین شعار «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر بسیجی»، و «می‌کشم می‌کشم آنکه برادرم کشت» سردادند.

  • انتقاد شدید مولوی عبدالحمید از اعدام محسن شکاری

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه از اعدام محسن شکاری توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرد و آن را «خلاف شرع اسلام و قرآن» دانست.

او گفت: «کسی که قتل نکرده و فقط راهی را بسته و چاقویی زده، از نظر قرآنی و شرعی قتل او صحیح نیست....و برای مجازات او یک سال دو سال زندان کافی بود.»

قوه قضاییه اتهام محسن شکاری را «بستن خیابان ستارخان، اغتشاش، محاربه از طریق کشیدن سلاح به قصد جان و ایجاد رعب و وحشت و سلب آزادی و امنیت مردم و همچنین جرح عمدی با سلاح سرد به مامور بسیج حین انجام وظیفه» عنوان کرده است.

مولوی عبدالحمید خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت کشتن مردم بر اساس اتهام محاربه «دردی را دوا نمی‌کند» و «این اعتراض با کشتن مردم خاموش نمی‌شود».

  • کشف جسد یک روحانی اهل سنت در شهر خاش

در تحولی دیگر در استان سیستان و بلوچستان، منابع خبری روز جمعه از کشف جسد مولوی عبدالواحد ریگی، امام جمعه اهل سنت خاش خبر دادند.

خبرگزاری‌های وابسته به حکومت ایران مرگ او را «شهادت» خواندند و مدعی شدند مولوی عبدالواحد ریگی روز پنجشنبه پس از اقامه نماز ظهر در مسجد امام حسین خاش از سوی افراد ناشناس ربوده شده بود.

مولوی عبدالواحد ریگی، امام جمعه اهل سنت مسجد امام حسین خاش
مولوی عبدالواحد ریگی، امام جمعه اهل سنت مسجد امام حسین خاش

در مقابل، انگشت اتهام مخالفان جمهوری اسلامی به سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نشانه رفته است. آنها با اشاره به سابقه جمهوری اسلامی در کشتن مخالفان و روحانیون اهل سنت می‌گویند هدف از این «ترور» ایجاد رعب و وحشت میان روحانیون منتقد جمهوری اسلامی در استان سیستان و بلوچستان است.

XS
SM
MD
LG