لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

وزیر خارجه فرانسه: نگرانی جهانی از برنامه موشکی رفع نشود، ایران تحریم می‌شود


وزیر خارجه فرانسه(وسط) در کنار وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهوری فرانسه(چپ)
وزیر خارجه فرانسه(وسط) در کنار وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهوری فرانسه(چپ)

وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفر به ایران، برنامه موشکی جمهوری اسلامی را مایه نگرانی خواند و از احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه آن سخن گفت.

ژان ایو لودریان، وزیر روز یکشنبه ۱۳ اسفند در گفت و گو با یک روزنامه فرانسوی گفت که اگر تهران نگرانی‌های جامعه بین‌المللی از برنامه موشکی خود را رفع نکند، با تحریم‌های جدید مواجه خواهد شد.

او به روزنامه فرانسوی «ژورنال دو دیمانش» گفت که جمهوری اسلامی ایران تولید موشک‌هایی را دنبال می کند که قادر به پیمودن هزاران کیلومتر است و این ناقض قطعنامه های شورای امنیت و ادعای تهران است که می‌گوید برنامه موشکی اش تنها جنبه دفاعی دارد.

آقای لودریان تاکید کرد تهران اگر این نگرانی‌ها را هرچه زودتر برطرف نکند با خطر تشدید تحریم‌ها روبرو خواهد شد.

نگرانی های ناشی از برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی ایران، و تلاش برای حفظ توافق اتمی موسوم به برجام در کانون مذاکراتی است که ژان ايو لودريان، وزير خارجه فرانسه، در نظر دارد در سفر این هفته خود به ایران با مقامات تهران مطرح و در مورد آن چاره جویی کند.

آقای ایو لودريان که یکشنبه شب ۱۳ اسفند راهی تهران می‌شود پیشتر گفته بود اگر جمهوری اسلامی ایران خواستار بازگشت به جامعه بین‌المللی باشد باید نگرانی‌های ناشی از برنامه موشکی و نقش تهران در درگیری‌های خاورمیانه را برطرف کند.

او گفته بود: «ما بلند پروازی‌های ایران در مورد برنامه موشکی‌اش، به خصوص موشک‌های بالیستیک را بسیار نگران کننده و مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌دانیم.»

وزیر خارجه فرانسه اضافه کرد: «ما باید اقداماتی انجام دهیم که توانایی‌های موشکی بالستیک ایران همسایگانش را تهدید نکند. این تهدیدی بیشتر علیه امنیت منطقه‌ای است که هم اکنون با تهدید روبروست.»

دولت پرزیدنت ترامپ که برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی ایران را یکی از نقایص روح توافق اتمی برجام می‌داند، از متحدان اروپایی خواستار برطرف ساختن این نقص، و نقایصی دیگر، از جمله لغو شرایط زمانی و اصلاحاتی تکمیلی در توافق برجام به گونه‌ای است که امکان دسترسی تهران به تسلیحات اتمی را برای همیشه از بین ببرد.

تهران و پایتخت‌های اروپایی پیشتر درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در منازعات خاورمیانه، بخصوص در مورد حمایت تهران از شورشیان حوثی در یمن مذاکراتی را آغاز کرده‌اند که به گزارش خبرگزاری رویترز قرار است این ماه در ایتالیا پیگیری‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG