لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

نیویورک تایمز: اروپا به دنبال یک توافق تکمیلی درباره برنامه موشکی ایران و حفظ برجام است


روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: اروپایی ها تحت فشار تهدید پرزیدنت ترامپ به پاره کردن توافق هسته ای ایران می کوشند ضمن حفظ برجام با یک توافق تکمیلی برنامه موشک های بالیستیک ایران را متوقف کرده و محدودیت هایی دائمی بر توان ایران در تولید سوخت هسته ای اعمال کنند.

وزارت خارجه آمریکا می کوشد حمایت اروپایی ها را از این شروط جدید کسب کند تا نهایتا به همراه تهدید اعمال دوباره تحریم ها به دولت حسن روحانی ارائه شود. ایران تا کنون این تلاش ها را به عنوان راهی برای باز کردن دوباره باب مذاکرات هسته ای رد کرده است.

مذاکرات ترنس آتلانتیک که از سوی برایان هوک، یک مقام نه چندان بلندپایه وزارت خارجه آمریکا، اداره می شود مملو از خطراتی است که رد هر پیشنهاد اروپایی ها به پرزیدنت ترامپ یکی از آن ها است. رییس جمهوری آمریکا از بریتانیا، فرانسه و آلمان خواسته است یا تا ۱۲ ماه مه برجام را اصلاح کنند یا او دستور به خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران خواهد داد.

آن چه که این روزها رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، با دیپلمات های آمریکایی در اروپا در میان می گذارد این هشدار است که «در غیبت یک تعهد روشن از سوی شما برای رسیدگی به این مسائل، ایالات متحده برای ماندن در توافق هسته ای ایران بار دیگر لغو تحریم ها را تمدید نخواهد کرد».

دیپلمات های اروپایی می گویند درباره مفاد یک توافق بر سر برنامه موشک های بالیستیک ایران و بازرسی نامحدود پایگاه های نظامی ایران اتفاق نظر وجود دارد ولی در مورد زمان انقضای توافق هسته ای ایران مساله هنوز روشن نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG