لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

سفیر آمریکا در سازمان ملل:‌ شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران کاری بکند


نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در تازه ترین واکنش به «اقدامات بی ثبات سازی ایران» از شورای امنیت خواست تا در مورد ایران دست به کار شود.

خانم هیلی در بیانیه ای که پنجشنبه شب منتشر کرد گفت وقت آن است که شورای امنیت اقدام کند و جمهوری اسلامی ایران نیز باید عواقب اقدامات خود را بپذیرد.

واکنش سفیر آمریکا در سازمان ملل، به گزارش جدیدی از اقدامات ایران در سوریه و یمن است. وی در این رابطه گفت: گزارش سازمان ملل چیزی را می‌گوید که ما ماه‌ها است که گفته‌ایم؛ ایران به طور غیرقانونی سلاح به برخی کشورهای منطقه منتقل کرده و چند قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است.

ایالات متحده آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ دو نگرانی جدی درباره اقدامات جمهوری اسلامی ایران دارد. آمریکا می گوید ایران با برنامه موشکی خود و ارسال آن به گروه های تروریستی از جمله حوثی های یمن،‌ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده که می گوید بعد از توافق هسته ای ۱۳۹۴، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. همچنین آمریکا می گوید ایران با حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های تروریستی منطقه مثل حزب الله، در بی ثباتی خاورمیانه نقش دارد.

به تازگی کار‌شناسان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کردند که جمهوری اسلامی تحریم‌های سازمان ملل متحد در زمینه منع رساندن جنگ‌افزار به نیروهای حوثی و هم‌پیمانان آنها را زیر پا گذاشته است.

ایران اصلی ترین حامی حوثی هاست و کمک به آنها را وظیفه خود می داند اما کمک تسلیحانی را تکذیب می کند. این در حالی است که خانم هیلی در هفته های گذشته بخش هایی از موشک های بالستیک که در آن قطعات و اجزای ایرانی بوده را به دیپلمات های شورای امنیت نشان داده است. این موشک ها در حمله حوثی ها به عربستان استفاده شده بود.

روز چهارشنبه هم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ضمن هشدار به ایران و حزب الله لبنان، بار دیگر به جامعه جهانی یاد آور شد که حضور نظامی ایران در سوریه به ضرر کشورهای منطقه است که به شدت به ثبات و آرامش نیاز دارند.

خانم هيلی همچنین از روسیه خواست که به التزامات و وعده های خود در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت برای پایان دادن به وضعیت کنونی در سوریه عمل کند.

خانم هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، در جلسه روز چهارشنبه که به بررسی وضعیت سوریه اختصاص داشت پس از ارائه گزارش استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، گفت که واشنگتن کاملا از اجتماع گروههای سوری در ژنو برای کار بر روی قانون اساسی جدید سوریه در چارچوب قطعنامه شورای امنیت ۲۲۵۴ حمایت می کند.

خانم هیلی در این زمینه افزود که آمریکا حضور نظامی دائم ایران در سوریه را مخل برقراری امنیت در خاورمیانه می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG