لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

نگرانی از برنامه موشکی ایران و تلاش برای حفظ برجام در کانون مذاکرات وزیر خارجه فرانسه در تهران


جین ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه
جین ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه

نگرانی های ناشی از برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی ایران، و تلاش برای حفظ توافق اتمی موسوم به برجام در کانون مذاکراتی است که ژان ايو لودريان، وزير خارجه فرانسه، در نظر دارد در سفر این هفته خود به ایران با مقامات تهران مطرح و در مورد آن چاره جویی کند.

آقای ایو لودريان که روز دوشنبه ۱۴ اسفند راهی تهران می‌شود پیشاپیش گفته است اگر جمهوری اسلامی ایران خواستار بازگشت به جامعه بین‌المللی باشد باید نگرانی‌های ناشی از برنامه موشکی و نقش تهران در درگیری‌های خاورمیانه را برطرف کند.

او گفت: «ما بلند پروازی‌های ایران در مورد برنامه موشکی‌اش، به خصوص موشک‌های بالیستیک را بسیار نگران کننده و مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌دانیم.»

وزیر خارجه فرانسه اضافه کرد: «ما باید اقداماتی انجام دهیم که توانایی‌های موشکی بالستیک ایران همسایگانش را تهدید نکند. این تهدیدی بیشتر علیه امنیت منطقه‌ای است که هم اکنون با تهدید روبروست.»

دولت پرزیدنت ترامپ که برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی ایران را یکی از نقایص روح توافق اتمی برجام می‌داند، از متحدان اروپایی خواستار برطرف ساختن این نقص، و نقایصی دیگر، از جمله لغو شرایط زمانی و اصلاحاتی تکمیلی در توافق برجام به گونه‌ای است که امکان دسترسی تهران به تسلیحات اتمی را برای همیشه از بین ببرد.

تهران و پایتخت‌های اروپایی پیشتر درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در منازعات خاورمیانه، بخصوص در مورد حمایت تهران از شورشیان حوثی در یمن مذاکراتی را آغاز کرده‌اند که به گزارش خبرگزاری رویترز قرار است این ماه در ایتالیا پیگیری‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG