لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

گزارش| بررسی سالانه تهدیدهای جهانی علیه آمریکا در سنا؛ اشاره به ایران


نشست کمیته اطلاعات سنا برای بررسی تهدیدهای جهانی علیه امنیت ملی ایالات متحده - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
نشست کمیته اطلاعات سنا برای بررسی تهدیدهای جهانی علیه امنیت ملی ایالات متحده - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

مدیران جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در نشست امسال «ارزیابی تهدیدهای جهانی» علیه امنیت ملی آمریکا که روز سه‌شنبه در سنا برگزار شد، طیفی از چالش‌های عمده امنیتی، از جمله دخالت روسیه در انتخابات، برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی، حملات سایبری و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را بررسی و به پرسش‌های قانونگذاران پاسخ دادند.

در گزارش ۲۸ صفحه‌ای جامعه اطلاعاتی آمریکا، که روز سه‌شنبه و پیش از آغاز این نشست به میزبانی کمیته اطلاعات سنا منتشر شد، پیش‌بینی شده است که روسیه در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال جاری، از طریق عملیات گسترده سایبری و ارائه اطلاعات غلط و همچنین آغاز کمپینی علیه ایالات متحده و متحدان آن در فضای مجازی، دخالت کند.

جدیدترین گزارش تهدیدهای جهانی علیه امنیت ملی آمریکا، خطر یک درگیری نظامی با کره شمالی را در مقطع کنونی بیش از هر زمان دیگری پس از پایان جنگ سرد در اوایل دهه ۹۰ میلادی ارزیابی کرده، و همچنین می‌گوید ادامه رقابت و جنگ نیابتی ایران و عربستان سعودی – دو قدرت بزرگ مسلمان خاور میانه – به بی‌ثباتی بیشتر منطقه خواهد انجامید.

در این گزارش همچنین به توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ از جمله ایالات متحده اشاره شده و گفته تهران به توافق متعهد مانده است، چون آن را راهی برای رها شدن از بند تحریم‌ها می‌داند، و در عین حال که از نگرانی‌های دولت جدید آمریکا در مورد این توافق آگاه است، اما می‌خواهد طرف‌های دیگر توافق به آن پایبند بمانند.

دنیل کوتز مدیر اطلاعات ملی (دی‌اِن‌آی)، مایکل پمپئو مدیر آژانس مرکزی اطلاعات (سی‌آی‌اِی)، مایکل راجرز مدیر آژانس امنیت ملی (ان‌اس‌اِی)، ژنرال رابرت اشلی مدیر آژانس اطلاعات دفاعی (دی‌آی‌اِی)، کریس رِی رئیس اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) و رابرت کاردیلو مدیر آژانس ملی اطلاعات مکانی (ان‌جی‌اِی) آمریکا در نشست سنا حضور داشتند.

بر اساس ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا، خطر حملات سایبری به شبکه‌های رایانه‌ای نهادهای دولتی و شرکت‌های خصوصی آمریکا نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی، در مقایسه با سال گذشته، افزایش یافته و همچون گذشته دولت‌های خارجی، گروه‌های پیکارجو و سازمان‌های خلافکار و برخی افراد با قابلیت‌های خاص مظنونان اصلی چنین حملاتی هستند.

مدیر اطلاعات ملی آمریکا عمده حملات سایبری که کشورهای دیگر می توانند علیه ایالات متحده انجام دهند را از ناحیه روسیه، چین، ایران و کره شمالی دانست و گفت آمریکا باید تدابیری را در نظر بگیرد که احتمال وقوع این حملات و همچنین گستره آنها به حداقل رسیده و در صورت انجام حمله نیز پیامدهای آن به کمترین حد ممکن برد.

دن کوتز در ادامه نشست کمیته اطلاعات سنا همچنین هشدار داد که وقت برای اقدام ایالات متحده علیه تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی به سرعت در حالی سپری شدن است و ما به «زمان تصمیم‌گیری در مورد چگونگی پاسخ به آن» خیلی نزدیک شده‌ایم، هرچند هدف اصلی یک راه‌حل مسالمت‌آمیز است.

پس از توضیحات مختصر مدیران دعوت شده در مورد گزارش امسال تهدیدهای جهانی علیه امنیت ملی آمریکا، جلسه پرسش و پاسخ آغاز شد و رؤسای نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده به پرسش های اعضای منتخب کمیته اطلاعات سنا در مورد جزئیات گزارش و پیشنهادهای آنها برای مقابله با تهدیدهای مورد اشاره در حوزه های مختلف پاسخ دادند.

جلسه کامل «ارزیابی تهدیدهای جهانی» علیه امنیت ملی آمریکا را با ترجمه همزمان از فیس بوک صدای آمریکا ببینید

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG