لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

شعارهای «مرگ بر سپاه» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» خانواده‌ها همزمان با دومین جلسه دادگاه هواپیمای اوکراینی


عکس اولین جلسه دادگاه متهمان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین - ۳۰ آبان ۱۴۰۰
عکس اولین جلسه دادگاه متهمان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین - ۳۰ آبان ۱۴۰۰

همزمان با برگزاری دومین جلسه دادگاه متهمان سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراین، شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان این پرواز با حضور مقابل دادگاه نظامی تهران، در میان محاصره نیروهای انتظامی و امنیتی اقدام به راهپیمایی و تجمع اعتراضی کرده و خواستار محاکمه عاملان و آمران اصلی این جنایت شدند.

این خانواده‌ها علاوه بر در دست داشتن عکس‌هایی از قربانیان پرواز اوکراین، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود، «مطالعه پرونده پیش از رسیدگی حق مسلم و قانونی ما است.»

همچنین بر اساس ویدیوهایی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، خانواده‌های معترض شعارهایی چون «حقیقت-عدالت»، «مرگ بر حاجی‌زاده»، «مرگ بر سلامی»، «مرگ بر شمخانی»، «مرگ بر باقری»، «مرگ بر سپاه»، و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

انجمن خانواده‌های جان باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ سوم آذر ماه با انتشار یک گزارش تحلیلی درباره سرنگونی این هواپیما توسط موشک‌های سپاه تاکید کردند که هواپیمای مسافری اوکراینی، بر خلاف ادعای مقام‌های ایرانی، به دلیل «خطای انسانی» یک اپراتور یا چندین خطا در سامانه دفاع موشکی سرنگون نشد و مسئولیت آن محدود به چند عضو رده پایین سپاه نیست؛ چرا که بر اساس شواهد موجود، جمهوری اسلامی باید شواهدی ارائه دهد تا اثبات کند این هواپیما را عمدا سرنگون نکرده است.

زنی عکس عزیزانش که در سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده در دست گرفت است را
زنی عکس عزیزانش که در سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده در دست گرفت است را

در این گزارش همچنین آمده که حکومت ایران، در بالاترین سطوح آماده‌باش نظامی، با باز نگه داشتن فضای هوایی کشور به روی پروازهای مسافربری، از آنها به عنوان سپر انسانی علیه حملات احتمالی آمریکا استفاده کرد.

مقامات جمهوری اسلامی تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است.

رسانه‌های داخلی تاکنون گزارشی درباره برگزاری دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سرنگونی هواپیمای مسافری و تجمع اعتراضی خانواده قربانیان پرواز اوکراین مقابل دادگاه نظامی تهران منتشر نکرده‌اند.


XS
SM
MD
LG