لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

حقوق شهروندی | تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در برابر دادگاه نظامی در تهران


تصویری از دادگاه رسیدگی به سقوط هواپیما اوکراینی
تصویری از دادگاه رسیدگی به سقوط هواپیما اوکراینی

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌های ایران حاکی از تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در مقابل دادگاه نظامی،‌ عملیات سایبری علیه هواپیمایی ماهان ایر،‌ ابلاغ کیفرخواست حبیب اسیود، و مرگ پدر بابک خرمدین در زندان است.

  • تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در برابر سازمان قضایی نیروهای مسلح

گروهی از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ اوکراینی همزمان با برگزاری دادگاه نظامی برای ۱۰ افسر رده پایین معرفی شده از سوی جمهوری اسلامی به عنوان متهم و مقصر هدف قرار گرفتن و سرنگونی این هواپیما، روز جاری در برابر سازمان قضایی نیروهای مسلح در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

در یکی از ویدیوهای منتشر شده در کانال تلگرامی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی،‌ شعارهایی مانند «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» به گوش می‌رسد. سخنگوی این انجمن نیز با انتشار متنی در توییتر برگزاری این دادگاه نظامی را «نمایشی شرم‌آور» خواند.

  • عملیات سایبری علیه هواپیمایی ماهان ایر

یک گروه سایبری به نام «هوشیاران وطن» طی روزهای گذشته با راه‌اندازی صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی و انتشار اخباری در رابطه با حمله سایبری به شرکت هواپیمایی ماهان در کانال تلگرامی خود اعلام کردند، اطلاعات حساسی را درباره همکاری نزدیک ماهان با نیروی قدس سپاه، به دست آورده‌ است.

مدیر روابط عمومی شرکت ماهان نیز در گفتگو با ایرنا، ضمن تایید وقوع این حمله سایبری ادعا کرده است که «شرایط توسط شرکت کنترل شده است.»

با این حال صدای آمریکا نمی‌تواند صحت اطلاعات، اخبار، اسناد، و مدارک منتشرشده توسط این گروه سایبری را تایید و یا تکذیب کند.

این گروه ادعا می‌کند مدارک و اسنادی را در این حملات سایبری به دست آورده‌ که نشان می‌دهد شرکت ماهان فعالیت خود را با نیروی قدس سپاه تحت نام پوششی «همره یا همراه سیر» ثبت کرده است و اختیاراتی را نیز مبنی بر اجازه افزایش حد مجاز بار مسافران به آژانس مسافرتی «یوتاب گشت» در مسیر تهران-بیروت داده است.

  • ابلاغ کیفرخواست «حبیب اسیود»

خبرگزاری ایرنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد،‌ کیفرخواست حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، که مهر ماه سال ۱۳۹۹ از خاک ترکیه ربوده و به ایران منتقل شده بود روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه توسط دادسرای عمومی و انقلاب تهران به وی ابلاغ شده است.

بنا بر این گزارش، اتهامات وارده به آقای چعب در این کیفرخواست، اداره گروه «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» و طراحی و اجرای «عملیات‌های بمب‌گذاری و تروریستی متعدد» در استان خوزستان و تخریب اموال عمومی به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است.

خبرگزاری ایرنا افزوده است،‌ در جریان جلسه ابلاغ این کیفرخواست به این زندانی سیاسی تاکید شده است که وکیل او باید در دادگاه حضور داشته باشد.

  • پدر بابک خرمدین در زندان درگذشت

خبرگزاری رکنا روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه از مرگ اکبر خرمدین در زندان رجایی شهرخبر داد و به نقل از قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، اعلام کرد، آقای خرمدین که به سرطان مبتلا بود به دلیل ایست قلبی روز جاری در زندان فوت کرد.

اکبر خرمدین و همسرش ایران موسوی ثانی، که در تاریخ ۲۶ اردیبهشت‌ماه به اتهام قتل فرزندشان بابک خرمدین، کارگردان جوان ایرانی بازداشت شده بودند، پس از مدتی به قتل و مثله کردن دامادشان، فریبرز، در سال ۱۳۹۰ و همچنین دخترشان، آرزو خرمدین، در سال ۱۳۹۷ اعتراف کردند. آقای خرمدین گفته بود اگر از زندان آزاد شود دیگر فرزندانش را نیز به قتل می‌رساند.

XS
SM
MD
LG