لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۹

نگرانی از ابعاد سرکوب با تداوم جو امنیتی در اصفهان؛ حال دو تن از معترضان مجروح «مناسب نیست»


دو منبع مطلع حاضر در اصفهان روز شنبه ۶ آذر ماه در گفتگو با صدای آمریکا از ادامه قطع اینترنت گوشی‌های تلفن همراه و حضور پررنگ نیروهای نظامی و امنیتی در سطح شهر اصفهان خبر دادند.

اختلال شدید در اینترنت ایران به نگرانی‌ها درباره سرکوب جمهوری اسلامی در اصفهان افزوده است. قطع اینترنت و یا کاهش دادن سرعت آن روش رایج مقامات جمهوری اسلامی در مواقع سرکوب اعتراضات بوده است و اکنون اطلاعات دقیقی از تعداد مجروحان، کشته شدگان احتمالی و همچنین وضعیت بازداشت‌شدگان در اعتراضات مدنی مردم اصفهان وجود ندارد.

نورالدین سلطانیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی روز شنبه ۶ آذر ماه به خبرگزاری مهر گفت: «حال ۲ نفر از مصدومان اعتراضات دیروز اصفهان مناسب نیست اما تاکنون فوتی گزارش نشده است.»

درحالی که ویدئوهای منتشر شده -به رغم محدودیت‌های اینترنت- آشکارا از خشونت ماموران امنیتی و انتظامی در سرکوب اعتراضات روز جمعه اصفهان روایت می‌کند؛ محمدرضا میرحیدری، فرمانده نیروی انتظامی اصفهان گفته است که «با کمترین هزینه این عملیات را اداره کردیم» اما «متأسفانه تعدادی از همکاران ما مجروح شدند» و «مردم هم دچار جراحات سطحی شدند».

رسانه‌های حکومتی ایران تلاش دارند تا اعتراضات اصفهان را به «اراذل و اوباش» منتسب کنند و روزنامه کیهان نیز روز شنبه با اشاره به اینکه اعتراضات اصفهان یادآور اعتراضات مردمی سال ۱۳۹۸ است، معترضان به کم‌آبی در اصفهان را «اراذل و اوباش» و «عناصر فرصت‌طلب» خواند و نوشت: «فعال شدن دیگر باره این آشوبگران مستلزم برخورد انتظامی و قضایی قاطعانه‌تری است آنچنانکه دشمن دیگر خیال تخریب و اغتشاش را در سر راه ندهد.»

این تلاش‌ها یادآور ویدئوی است که از یک پیرمرد معترض و مجروح منتشر شده و می‌گوید که نیروی انتظامی به سوی آنها حمله کرده است تا بعدا آن را به اراذل و اوباش نسبت ندهند.

مرد مجروح در اصفهان: نیروی انتظامی حمله کرد، به اراذل و اوباش نسبت ندهید!
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00


این اخبار در حالی از سوی رسانه‌های ایران منتشر می‌شود که هم‌زمان با مقابله خشونت‌بار نیروهای انتظامی و امنیتی با اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردمی در اصفهان، نت‌بلاکس، نهادی که ترافیک اینترنت در جهان و امنیت آن را رصد می‌کند در توئتیر خود، افت سرعت اینترنت در بخش‌هایی از ایران در روز جمعه ۵ آذر ماه تایید کرد و گفت این اختلال همچنان ادامه دارد و ممکن است این قطعی اینترنت به اعتراضات علیه سیاست‌های مدیریتی حکومت در حوزه منابع آب ارتباط داشته باشد.

سازمان حقوق بشر ایران نیز از بازداشت بیش از ۱۲۰ تن از معترضان در اصفهان و انتقال این افراد به زندان دستگرد خبر داد و نوشت: «سه تن از بازداشت‌شدگان با آمبولانس مستقیم به بخش بهداری و سردخانه زندان منتقل شدند که احتمال می‌رود کشته شده باشند.»

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید گزارش‌ها و تحولات اخیر در مورد اعتراض‌های مردمی به کمبود آب در مناطق مختلف ایران را دنبال می‌کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه که خواست نامش فاش نشود، روز جمعه ۵ آذر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: سوء مدیریت منابع آبی و سهل‌انگاری طی سال‌های متمادی از سوی دولت‌های ایران وضعیت به‌بار آمده در نتیجه بدترین خشکسالی را که ایران در ۵۰ سال گذشته با آن مواجه بوده، وخیم‌تر کرده است.

این سخنگو همچنین تاکید کرد که مردم ایران حق دارند تا آزادانه سرخوردگی و استیصال خود را ابراز داشته و از دولت پاسخ بخواهند.

اعتراضات به عدم تخصیص حق‌آبه و سیاست‌های مدیریت آب که منجر به بی‌آبی و خشک شدن زاینده رود شده است، دست‌کم ۱۷ روز است که در اصفهان جریان دارد.

XS
SM
MD
LG