لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

قایق حامل مهاجرانی «از ایران» در جنوب ایتالیا غرق شد؛ ده‌ها نفر جان باختند


آرشیو
آرشیو

پلیس و گارد ساحلی ایتالیا اعلام کردند ۴۳ نفر بر اثر برخورد یک قایق حامل مهاجران با صخره‌ها در نزدیکی سواحل جنوبی ایتالیا جان باختند و ۸۰ نفر نجات یافتند.

خبرگزاری آنسا گفت مهاجران از ایران، عراق، افغانستان و سوریه آمده بودند. در حالی که یک خبرگزاری دیگر ایتالیایی گفت پناهجویان از ایران، افغانستان و پاکستان هستند.

گارد ساحلی در بیانیه‌ای اعلام کرد ۴۳ جسد در امتداد ساحل پیدا شده است و ۸۰ نفر نیز زنده مانده‌اند که برخی از آنها توانستند پس از شکسته شدن قایق خود را به ساحل برسانند.

گارد ساحلی گفت این قایق حدود ۱۲۰ نفر را حمل می‌کرد و در «چند متری ساحل» به صخره برخورد کرد. گارد ساحلی ایتالیا گفت جستجو برای سایر بازماندگان احتمالی همچنان ادامه دارد.

نخست وزیر ایتالیا، جورجا ملونی، از این حادثه مرگبار ابراز تاسف عمیق کرد و قول داد برای جلوگیری از مرگ و میر بیشتر در دریا، مهاجرت غیرقانونی از طریق دریا را متوقف کند.

دولت راست‌گرای او از زمان به قدرت رسیدن در ماه اکتبر، موضع سختگیرانه‌ای در مورد مهاجرت گرفته و بیشتر سعی کرده است فعالیت‌های نهاد‌های خیریه نجات مهاجران را با قوانین جدید سختگیرانه محدود کند.

او گفت که جلوگیری از سفرهای دریایی که به مهاجران «سراب توهم‌آمیز زندگی بهتر» در اروپا را می‌دهد و قاچاقچیان را غنی می‌کند و همچنین «فاجعه‌هایی مانند امروز را به بار می‌آورد»، «ضروری» است.

پاپ فرانسیس، یکی از مدافعان حقوق مهاجران در سخنرانی روز یکشنبه خود برای جمعیت حاضر در میدان سنت پیتر گفت که برای همه کسانی که درگیر این حادثه شده‌اند دعا می‌کند.

ایتالیا یکی از اصلی ترین نقاط ورود پناهجویان است که می‌خواهند از طریق دریا وارد اروپا شوند. مسیر موسوم به مدیترانه مرکزی به عنوان یکی از خطرناک ترین مسیرهای جهان شناخته می شود.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۲۰۳۳۳ نفر در مدیترانه مرکزی جان خود را از دست داده و یا ناپدید شده‌اند.

XS
SM
MD
LG