لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

گزارشگران بدون مرز: ایران بر خانواده خبرنگاران رسانه‌های فارسی زبان خارج فشار می‌آورد


مقر گزارشگران بدون مرز در پاریس است.
مقر گزارشگران بدون مرز در پاریس است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، نهاد بین المللی ناظر بر آزادی مطبوعات در گزارش جدید خود می گوید جمهوری اسلامی ایران برای اعمال نفوذ بر بخش های خبری رسانه های خارجی فارسی زبان، به خانواده روزنامه نگاران این رسانه ها در ایران فشار وارد می کند.

گزارشگران بدون مرز در تازه ترین گزارش خود با عنوان «ایران چگونه سعی می کند گزارش های خبری ژورنالیست های خارجی را کنترل کند؟»، از تلاش های قوه قضائیه و تشکیلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران برای اعمال نفوذ بربخش های خبری فارسی زبان رسانه های بین المللی، از طریق زیر فشار گذاشتن روزنامه نگاران ایرانی مستقر در خارج و خانواده های آنان در ایران خبر داده و این اقدام را تقبیح و محکوم کرده است.

گزارشگران بدون مرز می گوید این یکی از شیوه های متعددی است که پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ همواره توسط مقامات رژیم مورد استفاده قرار گرفته، اما این روزها خانواده های روزنامه نگاران مستقر در خارج که برای سئوال و جواب توسط مقامات اطلاعاتی احضار می شوند، گرچه احضارشان به شیوه ای به اصطلاح مودبانه انجام می گیرد، اما مفهوم پیامی که به آنها داده می شود همان است که بود. اینکه خبرنگاران و روزنامه نگاران خارج از ایران، باید همکاری با رسانه های به توصیف حکومت ایران «متعلق به دشمن» را بدون کوچکترین تاخیری متوقف کنند.

گزارشگران بدون مرز می گوید از احضار خانواده های ده روزنامه نگاری با خبر شده است که توسط ماموران وزارت اطلاعات برای چنین سئوال و جواب هائی احضار شده اند و می افزاید در مجموع دست کم پنجاه روزنامه نگار مستقر در خارج به گونه ای و در زمانهای مختلف مورد تهدید قرار گرفته اند، که شانزده مورد آن، تهدید به مرگ بوده است.

گزارشگران بدون مرز می گوید تمامی رسانه های بین المللی دارای بخش فارسی از جمله صدای آمریکا، رادیو فردا بی بی سی، دویچه وله، و رادیوی فرانسه جزو تهدید شدگان هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز، که آزادی مطبوعات در جهان را زیر نظر دارد، پیشتر ایران را یکی از بزرگترین زندان ها برای روزنامه نگاران و وب‌نگاران نامیده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG