لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

گزارشگران بدون مرز در هجدهمین سالگرد قتل‌های زنجیره ای ایران خواستار اجرای عدالت شد


سازمان گزارشگران بدون مرز به مناسبت هجدمین سالگرد قتل های زنجیره ای روزنامه نگاران و روشنفکران در ایران، در بیانیه ای خواستار اجرای عدالت برای همه روزنامه نگاران کشته شده و همچنین تعقیق قضایی آمران و عاملان جنایات شد که «امروز از مقامات عالی رتبه نظام هستند.»

گزارشگران بدون مرز با صدور بیانیه ای تحت عنوان «جمهوری اسلامی ایران، چیرگی مصونیت از مجازات برای جنایت علیه روزنامه نگاران» می نویسد: «نیروهای امنیتی و انتظامی امسال هم با سرکوب و خشونت از اجرای مراسم یادبودی که خانواده های قربانیان و کانون نویسندگان ایران در دوازدهم آذر ماه در گورستان امامزاده داود تدارک دیده بودند جلوگیری و شماری از اعضای کانون نویسندگان از جمله ناصر زرافشان را بازداشت کردند. هرچند اکثر این افراد در روزهای بعد و در مواردی با تامین قرار وثیقه آزاد شدند. »

در آذر ماه ۱۳۷۷ داریوش و پروانه فروهر، از فعالان منتقد مقامات و حکومت جمهوری اسلامی ایران، و محمد مختاری، جعفر پوینده و مجید شریف، نویسنده و روزنامه نگار بطرز وحشتناکی به قتل رسیدند. چند تن از عاملان این قتل ها محاکمه و به مجازات زندان محکوم شدند اما علیه آمران قتل ها هیچگاه اعلام جرم نشد.

ایران در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز، از میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۶۹ قرار دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG