لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

مرضیه محمودی، خبرنگار منتقد حکومت، برای بار سوم محاکمه می‌شود


مرضیه محمودی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت
مرضیه محمودی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت

وکیل مرضیه محمودی از درپیش بودن محاکمه این روزنامه‌نگار منتقد حکومت «برای بار سوم» خبر داد و آن را مربوط به «بازنشر یک خبر» دانست.

رضا شفاخواه در صفحه «ایکس» زمان محاکمه مرضیه محمودی را روز چهارشنبه ۱۳ تیر ذکر کرده است.

این وکیل دادگستری با اشاره به محاکمه مرضیه محمودی در گرماگرم رقابت نامزدهای حکومتی برای جایگزینی ابراهیم رئیسی نوشت: «در حالیکه برخی دوستان در ستادهای انتخاباتی عِرض خود می‌برند، مرضیه محمودی، موکل روزنامه‌نگار، فردا ۱۳ تیر برای بار سوم بعلت بازنشر یک خبر محاکمه می‌شود.»

در پی انتشار گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی پیرامون چگونگی کشته‌شدن نیکا شاکرمی، معترض نوجوان در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، مرضیه محمودی در صفحه «ایکس» به اظهارنظر دراینباره پرداخته بود.

این روزنامه‌نگار نوشته بود:«گزارش قتل نیکا شاکرمی ثابت می‌کند این‌ها (نیروهای جمهوری اسلامی) با لباس شخصی مردم را می‌کشتند. در این گزارش دو تا فکت در این باره وجود دارد. یکی آن‌جا که می‌گوید یکی از این افراد به‌عنوان معترض وارد جمعیت شده؛ یکی آن‌جا که می‌گوید طرف با جورابش دهن نیکا را بست. در آن گیر و دار، باز کردن و بستن بند پوتین سخت است.»

پس از اظهارنظر چند تن از روزنامه نگاران و فعالان رسانه‌ای درباره گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضائیه، از تشکیل پرونده و احضار این افراد خبر داد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در روز ۵ اردیبهشت، مقامات جمهوری اسلامی با هدف خاموش کردن اعتراضات، با استفاده از «قوای قهریه غیرقانونی و محاکمه‌های ناعادلانه» فعالان، روزنامه‌نگاران و منتقدان اقدام به «سرکوب شدید آزادیهای اساسی» کرده‌اند.

در جدیدترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها که ١٣ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر شد، ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۷۷ قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG