لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

افشاگر «سیسمونی گیت» خانواده قالیباف محکوم و راهی زندان شد


محمدباقر قالیباف
محمدباقر قالیباف

وحید اشتری افشاگر ماجرای «سیسمونی گیت»، که یکروز پس از تکذیب این ماجرا توسط دختر قالیباف در تلویزیون، اسناد تازه‌ای از موضوع را منتشر کرد، کمتر از ۲۴ ساعت بعد راهی زندان شد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی، ۳۱ خردادماه از قطعی شدن حکم چهارده ماه حبس برای وحید اشتری، خبرنگار و فعال رسانه‌ای خبر داد.

در حالی که گفته می‌شود این حکم در پی افشاگری‌های او درباره «سیسمونی گیت» و سبک زندگی خانواده محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صادر شده است، وحید اشتری با انتشار تصاویری از حکم دادگاهش اعلام کرد که محکومیت او به دلیل افشاگری درباره «سیسمونی گیت» نبوده و اتهامات مربوط به موارد دیگری است.

وحید اشتری خبرنگار و فعال رسانه‌ای نخستین بار فروردین ۱۴۰۱ از سفر خانواده محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه برای خرید «سیسمونی» خبر داد و اسنادی را در این زمینه منتشر کرد.

محمدباقر قالیباف درباره این اتهام سکوت کرد اما دخترش دو سال بعد در ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ در جریان تبلیغات انتخاباتی پدرش برای جانشینی ابراهیم رئیسی، با حضور در تلویزیون جمهوری اسلامی، اخبار منتشر شده در زمینه خرید سیسمونی از ترکیه را تکذیب اما سفر به ترکیه را تایید کرد.

وحید اشتری یک روز بعد اما با انتشار تصویری از سامانه هواپیمایی معراج، از مریم قالیباف درباره ۲۰چمدان با وزن ۲۹۴ کیلوگرم که همراه همسرش در سفر به ترکیه حمل می‌کردند، توضیح خواست.

پیش از این نیز یاشار سلطانی و صبا آذرپیک، دو روزنامه‌نگار ایرانی، ۲۰ خرداد‌ماه در روزی که شورای نگهبان، صلاحیت شش نامزد جانشینی ابراهیم رئیسی را تایید و صلاحیت ده‌‌ها نفر دیگر را را رد کرد، به منظور اجرای «احکام حبس» خود به زندان منتقل شده بودند.

یاشار سلطانی پیشتر با افشاگری درباره تخلفات محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، قرارداد خرید اتوبوس برقی از چین توسط علیرضا زاکانی، شهردار فعلی تهران و همچنین پرونده زمین‌خواری کاظم صدیقی، امام جمعه تهران، خبرساز شده بود.

XS
SM
MD
LG