لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

رئیس کمیته حقوق کودک اسکودا:‌ لایحه حجاب، ناقض کنوانسیون حقوق کودکان است


زنان بدون حجاب اجباری
زنان بدون حجاب اجباری

رضا شفاخواه، رئیس کمیته حقوق کودک اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران (اسکودا)، لایحه حجاب را ناقض کنوانسیون حقوق کودک و قانون حمایت از اطفال و نوجوانان دانست.

او با اشاره به جریمه کودکان دختر به دلیل برداشتن مقنعه، گفت: «این اقدام در تضاد با کنوانسیون حقوق کودک و قانون حمایت از اطفال و نوجوانان است.»

شفاخواه افزود: «لایحه حجاب علاوه بر جریمه نقدی برای دانش‌آموزان، وزارت آموزش و پرورش را نیز موظف کرده است که وضعیت حجاب دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال را رصد کند. این اقدام باعث می‌شود که آموزش و پرورش، معلمان، ناظمان و مدیران مدارس، در مقابل دانش‌آموزان قرار بگیرند.»

او همچنین گفت که بسیاری از مواد لایحه حجاب، در تاریخ قانون‌نویسی ایران بی‌سابقه است و یکی از مهم‌ترین انتقادات به آن، عدم تناسب جرم و مجازات است.

آبرام پیلی، معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران دهم مهر ماه در واکنش به لایحه حجاب گفت: «این قانون نشان‌دهنده عزم حکومت ایران برای سرکوب آزادی و حقوق زنان است.»

او افزود: «ما از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهیم تا این قانون ظالمانه را لغو کنند و به حقوق زنان ایران احترام بگذارند.»

«لایحه حجاب و عفاف» که در ۹ ماده از سوی قوه قضائیه تهیه و به دولت و سپس به مجلس ارسال شد، پس از بررسی در کمیسیون قضایی مجلس به ۷۲ ماده افزایش پیدا کرد و بعد بدون طرح در صحن علنی با تصویب حداقلی، برای تایید و اجرا به شورای نگهبان ارسال شد.

XS
SM
MD
LG