لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

ادعای جمیله علم‌الهدی: در اعتراضات خیلی‌ها کشته شدند، اما در دفاع از جمهوری اسلامی


جمیله علم‌الهدی، دختر امام جمعه مشهد و همسر ابراهیم رئیسی
جمیله علم‌الهدی، دختر امام جمعه مشهد و همسر ابراهیم رئیسی

جمیله علم الهدی، همسر ابراهیم رئیسی، در مصاحبه‌ با شبکه ای بی سی آمریکا در پاسخ به پرسش مجری این شبکه درباره کشته شدن ۵۰۰ معترض در جریان اعتراضات سراسری گفت: «خیلی ها کشته شدند اما در دفاع از جمهوری اسلامی ایران.»

او با تکرار ادعاهای مقامات جمهوری اسلامی مبنی براینکه علت مرگ مهسا امینی، ناشی از یک بیماری قبلی بوده است افزود: «او مورد علاقه همه ما بود، من خودم یک مادر هستم و این را درک می کنم، به خاطر همین خودم شخصا با تمام کادر پزشکی درگیر در پرونده مهسا امینی تماس دائمی داشتم.»

دختر امام جمعه مشهد در مصاحبه خود با مارتا راداتز، مجری شبکه ای بی سی، گزارش سازمان ملل، درباره کشته شدن حدود ۵۰۰ نفر از جمله ۷۱ کودک توسط نیروهای حکومتی و پلیس جمهوری اسلامی را رد کرد و گفت که اعتراضات «یک دروغ بزرگ» است او افزود:«من فکر می‌کنم به‌طور طبیعی در هر کشوری ممکن است اتفاقاتی از این قبیل بیفتد. اما در کشور ما به پروژه‌های سیاسی تبدیل می‌شود و اساساً به دلیل نیات دولت‌های خارجی است که مشتاق دیدن رویدادهای دیگر در ایران هستند.»

جمیله علم الهدی در این گفتگو همچنین از پاسخ به سوال مجری درباره قانون حجاب اجباری و لایحه حجاب و عفاف طفره رفت و فقط قانون را با «کد لباس در همه جا» مقایسه کرد.

او گفت: «شما همه جا کد لباس دارید، حتی اینجا در محیط های دانشگاه، در مدارس و همه جا. و باید به شما بگویم که حجاب یک سنت بود، یک سنت دینی بود، مورد قبول عموم قرار گرفت. و اکنون سال هاست که به قانون تبدیل شده است.»

جمیله علم الهدی بهمن ماه نیز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «راشا تودی» با «جنجال» نامیدن واقعه مرگ در بازداشت مهسا امینی و اعتراضات سراسری چندین ماهه پس از آن، این جنبش اعتراضی را به خارج از کشور نسبت داد.

همسر ابراهیم رئیسی مدعی شد که تمامی «جنجالی» که بر سر «موضوع مرحوم مهسا امینی» در کشور رخ داد، چیزی جز «ارعاب و هراس‌افکنی» از سوی آمریکا نبوده است.

او همچنین واکنش‌های بین‌المللی به مرگ در بازداشت مهسا امینی و برخورد با معترضان را «نسخه جدیدی از به اصطلاح سیاست ارعابی» علیه جمهوری اسلامی عنوان داشته است.

XS
SM
MD
LG