لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌ های مجلس شد؛ عارف تمایلی نشان نداد


کاظم جلالی در مجلس دوره قبل هم رئیس مرکز پژوهش ها بود.
کاظم جلالی در مجلس دوره قبل هم رئیس مرکز پژوهش ها بود.

کاظم جلالی رئیس فعلی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران، بار دیگر برای ریاست این مرکز انتخاب شد.

این چهره نزدیک به علی لاریجانی در حالی انتخاب شد که برخی رسانه ها از احتمال ریاست محمدرضا عارف نفر اول انتخابات تهران سخن گفته بودند اما بعد از عدم تمایل عارف، کاظم جلالی در سمت خود ابقا شد.

انتخاب رئیس مرکز پژوهش های مجلس توسط یک هیات صورت می گیرد که در آن رئیس مجلس، اعضای هیات رئیسه مجلس و رئیس وقت مرکز پژوهش های مجلس در آن تصمیم گیر هستند.

عدم تمایل عارف برای حضور در این مرکز که به "بازوی فکری مجلس" مشهور است، در حالی روی داده که از زمان انتخابات هیات رئیسه موقت، عارف تمایلی به حضور سیاسی نشان نداده است.

محمدرضا عارف که بالاترین رای در انتخابات مجلس هفتم اسفند ماه را کسب کرده، در انتخابات هیات رئیس موقت مجلس نتیجه را با فاصله به علی لاریجانی واگذار کرد و در انتخابات هیات رئیسه دائم نامزد نشد.

به نظر می رسد عارف بعد از ناکامی در هیات رئیسه مجلس به مرکز پژوهش ها برود و حتی کاظم جلالی در یکی از سخنرانی های خود گفته بود "نام عارف زیبنده ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس است". اما در نهایت آقای عارف تمایلی نشان نداد و جلالی بار دیگر رئیس مرکز پژوهشها شد.

کاظم جلالی در حالی در سمت خود ابقا شد که از چهره های اصولگرای مجلس محسوب می شود. او در این انتخابات توانست به میانه رو ها نزدیک شود و در لیست "جبهه امید"، که از سوی اصلاح طلبان و دولت روحانی حمایت می شد، قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG