لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

شورای نگهبان مانع راهیابی یک نامزد اصلاح طلب دیگر به مجلس شد


سه اطلاح‌طلبی که شورای نگهبان مانع ورود آنها به مجلس شد: بیت‌الله عبدالهی، مینو خالقی و خالد زمزم‌نژاد
سه اطلاح‌طلبی که شورای نگهبان مانع ورود آنها به مجلس شد: بیت‌الله عبدالهی، مینو خالقی و خالد زمزم‌نژاد

شورای نگهبان ایران با باطل کردن انتخابات اهر و هریس، یک نماینده اصلاح‌طلب دیگر را از مجلس دهم حذف کرد. ضمن این که با تغییر نتایج آرا در حوزه تبریز، یک کاندیدای اصولگرا به جای نماینده مستقل پیروز، به مجلس راه پیدا کرد.

سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ایران روز چهارشنبه ۱۲ خرداد خبر داد که انتخابات در حوزه اهر و هریس باطل شده و بازشماری آرا در حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر باعث جایگزینی نفر پنجم به جای نفر چهارم شده است.

پیروز انتخابات باطل شده اهر و هریس، بیت‌الله عبدالهی از فهرست امید(حامیان دولت) بود. همچنین با تصمیم شورای نگهبان در حوزه تبریز، محمد اسماعیل سعیدی از فهرست اصولگرایان به جای علیرضا منادی سپیدان، کاندیدای مستقل به مجلس راه پیدا خواهد کرد.

پیش از این دو منتخب دیگر مجلس با دخالت شورای نگهبان از راهیابی به مجلس بازماندند.

دو هفته پیش شورای نگهبان صحت انتخابات بندر لنگه را تایید نکرد تا خالد زمزم نژاد که مورد حمایت اصلاح طلبان بود از راهیابی به مجلس بازماند.

در دور اول انتخابات هم مینو خالقی منتخب سوم شهر اصفهان بود که شورای نگهبان در نهایت آرای او را باطل کرد و اعلام داشت نماینده جای او، باید در انتخابات میاندوره ای سال ۹۶ انتخاب شود.

شورای نگهبان وظیفه نظارت بر انتخابات را دارد و در صورتی که تقلب موثر در انتخابات صورت بگیرد، می تواند نتیجه یک یا چند صندوق رای و یا کل آن حوزه انتخابیه را ابطال کند.

با این حال، در پرونده خانم مینوخالقی، تنها آرای او ابطال شده است. هنوز شورای نگهبان دلیل ابطال رای این منتخب اصلاح طلب را نگفته است اما پیشتر رسانه های اصولگرا مدعی شدند دلیل ابطال رای خانم خالقی، انتشار عکسهای بی حجاب او در سفر خارجی است. ادعایی که از سوی خانم خالقی رد شده است.

XS
SM
MD
LG