لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

علی لاریجانی رئیس مجلس شد، مطهری و پزشکیان نایب رئیس شدند


نمایندگان مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی را به عنوان رئیس دائم مجلس انتخاب کردند.

به دنبال پایان بررسی اعتبارنامه‌های ۲۸۲ منتخب مجلس، نمایندگان در رای گیری برای انتخاب رئیس و هیات رئیسه مجلس برای سال اول شرکت کردند که در پایان، علی لاریجانی، رئیس دوره قبلی با ۲۳۷ رای به ریاست مجلس انتخاب شد.

تنها رقیب آقای لاریجانی، مصطفی کواکبیان بود که ۱۱ رای آورد. او دقایقی پس از رای گیری انصراف داد که با توجه به آغاز رای گیری انصراف او پذیرفته نشد. نکته جالب اینکه آقای کواکبیان بدون هماهنگی با فراکسیون امید نامزد ریاست شده بود.

در این جلسه همچنین نمایندگان اعضای هیات رئیسه را نیز انتخاب کردند که در پایان آن علی مطهری نماینده تهران و مسعود پزشکیان نماینده تبریز، نامزدهای فهرست امید، در رقابت با محمد دهقانی و حاجی بابایی، نامزدهای اصولگرایان، به عنوان نایب رئیسان اول و دوم انتخاب شدند.

در ادامه انتخاب اعضای هیات رئیسه، نمایندگان مجلس علی اصغر یوسف‌نژاد، غلامرضا کاتب، محمد علی وکیلی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، اکبر رنجبرزاده و احمد امیرآبادی‌فراهانی را به عنوان دبیران هیات رئیسه انتخاب کردند.

سه کارپرداز هیات رئیسه نیز بهروز نعمتی، محمد آشوری و محمد قسیم عثمانی انتخاب شدند. بدین ترتیب ۵ نماینده از فراکسیون امید و ۷نماینده از فراکسیون ولایت برای یکسال برای هیات رئیسه مجلس انتخاب شدند.

XS
SM
MD
LG