لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل دریایی جهان به ایران بازگشت


شرکت مرسک از سال ۱۳۹۰ روابط با ایران را به خاطر تحریم ها قطع کرده بود.
شرکت مرسک از سال ۱۳۹۰ روابط با ایران را به خاطر تحریم ها قطع کرده بود.

شرکت کشتیرانی مرسک که از آن به عنوان «بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل دریایی جهان» نام برده می شود در بیانیه ای اعلام کرد فعالیت‌های تجاری خود را با ایران دوباره آغاز می کند.

بعد از پنج سال، روز پنجشنبه، ۲۹ مهرماه شرکت مرسک در بیانیه ای اعلام کرد که خدمات خود در ایران را از سر می گیرد. در بیانیه این شرکت آمده، ما خوشحالیم که از سر گرفتن خدمات مان را در ایران اعلام کنیم. این بدان معنی است که مشتریان ما می توانند از شبکه جهانی ناوگان و تجهیزات حمل و نقل ما به طور هفتگی در ایران استفاده کنند.

عکسی که شرکت مرسک از راه اندازی شعبه این شرکت در ایران روی وب سایت رسمی خود منتشر کرده است.
عکسی که شرکت مرسک از راه اندازی شعبه این شرکت در ایران روی وب سایت رسمی خود منتشر کرده است.

مرسک سال ۱۳۹۰ در پی افزایش تحریم های ایالات متحده آمریکا، فعاليت های خود در چندين بندر ايران را متوقف کرد. بندرعباس، بندر امام خمينی و عسلويه سه بندری بودند که مرسک فعالیت خود را در آنها متوقف کرد.

ايالات متحده آمريکا در آن زمان شرکت «تايد واتر خاورميانه» که به ایران تعلق داشت را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران در فهرست تحريم های خود قرار داد و موسسات آمريکايی را از انتقال محموله به مقصد بندرعباس منع کرد. بندر عباس مهمترین بندر ایران است که بیش از نود درصد مبادلات دریایی ایران از طریق آن صورت می گیرد.

بازگشت مرسک در حالی است که از یک سال پیش توافق هسته ای با ایران اجرایی شد که در پی توقف برنامه هسته ای ایران، جامعه جهانی تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کرد.

ایران در ماههای گذشته از اینکه هنوز اقتصاد این کشور بهبود نیافته انتقاد کرد و آمریکا را به کم کاری در اجرای برجام متهم کرد. مقام های آمریکایی این اتهام را رد کرده اند و گفته اند حتی کارشناسانی در وزارت خارجه آمریکا برای پاسخ به شرکت های بین المللی حضور دارند.

کریستین یول نایهولم، مدیر کشتیرانی مرسک در ایران و امارات متحده عربی در بیانیه این شرکت با اعلام اینکه از بازگشت به ایران ابراز خشنودی کرده، یاد آور شد: مرسک از پتانسیل بزرگ بازار ایران و نقش آن در تجارت جهانی آگاه است".

وی یادآور شد که مرسک و ایران سابقه همکاری ۶۰ ساله دارند.

مرسک لاین که به نام مرسک نیز شناخته می شود خط کشتیرانی است که از ۱۹۰۴ در دانمارک کار خود را آغاز کرد.

از مرسک به عنوان بزرگترین شرکت حمل و نقل دریایی در جهان نام برده می شود. این شرکت با ۱۳۵ شعبه در جهان، بیش از یکصد هزار کارمند دارد.

تنش بعد از تحریم

در زمان تحریم، ایران و مرسک تنش هایی هم داشتند. از جمله در اردیبهشت سال ۹۴، نیروهای سپاه پاسداران یک کشتی باری مرسک که با پرچم جزایر مارشال را در تنگه هرمز با تهدید و شلیک تیر، توقیف کرد.

ایران مدعی بود که به دلیل اختلافات مالی، تا شرکت مرسک ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار پرداخت نکند، اجازه عبور این کشتی را نخواهد داد.

بعد از این رویداد، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد کشتی های دارای پرچم آمریکا و بریتانیا را در تنگه هرمز همراهی می کند.
یک هفته بعد، ایران کشتی مرسک را آزاد کرد.

XS
SM
MD
LG