لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۸

ایران کشتی «مرسک تیگریس» را آزاد کرد


عکس آرشیوی از یک کشتی شرکت مرسک
عکس آرشیوی از یک کشتی شرکت مرسک

شرکت کشتیرانی مرسک روز پنجشنبه اعلام کرد ایران کشتی «مرسک تیگریس» را آزاد کرد. نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران، سه شنبه هفته گذشته این کشتی را که با پرچم جزایر مارشال حرکت می کرد، در تنگه هرمز تهدید و آن را وادار به پهلو گرفتن در بندر عباس کرد.

اقدام ایران به طور موقت باعث شد وزارت دفاع آمریکا، کشتی های دارای پرچم آمریکا و بریتانیا را در تنگه هرمز همراهی کند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز چهارشنبه گفته بود ۲۴ خدمه کشتی آزادند و از خدمات کنسولی بهره مند هستند. ایران گفت توقیف کشتی به خاطر مسائل سیاسی نبوده و شرکت مرسک شاکی خصوصی در ایران داشته است.

به گزارش رویترز، بیشتر خدمه کشتی توقیف شده، از شرق اروپا و آسیا هستند و یک بریتانیایی نیز در میان آنها بوده است. مرسک در بیانیه ای گفته که آزاد شدن خدمه اش، به دنبال گفتگوهای سازنده با مقامات ایرانی از جمله سازمان بنادر و دریانوری ایران صورت گرفت.

ایران قبلا گفته بود شرکت مرسک باید به شاکی خود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بپردازد.

محسن میلانی، استاد دانشگاه فلوریدای جنوبی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:13 0:00

محسن میلانی، مدیر مرکز مطالعات دیپلماسی و استراتژی دانشگاه فلوریدای جنوبی گفت آزاد شدن کشتی مرسک، و اینکه وزارت دفاع آمریکا گفته کشتی های بریتانیایی و آمریکایی را در تنگه هرمز دیگر همراهی نمی کند، نشان می دهد که نوعی آرامش برقرار شده است.

آقای میلانی همچنین گفت حوادث یک هفته اخیر نشان می دهد که رابطه جدیدی میان ایران و آمریکا ایجاد شده و هر دو طرف سعی می کنند که تنش زدایی بکنند.

XS
SM
MD
LG