لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

سایه توقیف یک کشتی در خلیج فارس بر مذاکرات هسته‌ای با ایران


همزمان با سخنان سخنگوی کاخ سفید درباره بی‌اعتمادی به ایران به خاطر رفتارش در منطقه، روزنامه نیویورک‌تایمز نیز از به خطر افتادن توافق هسته‌ای در صورت دخالت ایران در تنگه هرمز، ابراز نگرانی کرد.

نیویورک تایمز، روز شنبه ۱۲ اردیبهشت در مقاله‌ای نوشت که در حالی که برنامه اتمی ایران در حال رسیدن به یک فرجام نهایی است، حالا تنگه هرمز بار دیگر به محل اختلافی بین ایران و آمریکا مبدل شده است.

این روزنامه به تصمیم نیروی دریایی آمریکا برای همراهی کشتی‌های تجاری در عبور از تنگه هرمز اشاره و ابراز نگرانی کرد که اقدامی تصادفی یا حتی دخالتی عامدانه از سوی ایران در تنگه هرمز، رسیدن به توافق اتمی با ایران را به خطر بیاندازد.

به نوشته این روزنامه، نیروی دریائی آمریکا اعلام کرد که ناوهای آن ممکن است علاوه بر کشتی‌های تجاری آمریکا، کشتی‌های سایر کشورها را نیز در جریان عبور از تنگه هرمز در خلیج فارس همراهی کند.

تصمیم نیروی دریائی آمریکا در واکنش به اقدام هفته گذشته جمهوری اسلامی ایران در توقیف یک کشتی باری دانمارکی، که با پرچم جزایرمارشال از این آبراه می‌گذشت، اتخاذ شده است.

از سوی دیگر، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز در کنفرانس خبری خود ضمن اشاره به رفتار اخیر ایران در تنگه هرمز و حمایت از شبه نظامیان حوثی در یمن گفت که ایران نشان داده است که عامل بی‌ثباتی در منطقه است و برای همین است که جامعه بین‌المللی بر مهار برنامه هسته‌ای تهران تمرکز کرده است زیرا، به گفته آقای ارنست، «اگر ایران سلاح اتمی داشت آن را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌داد.»

آقای ارنست بخشی از سخنان خود گفت که به دلیل بی‌اعتمادی به ایران که از رفتار مقامات آن ناشی می‌شود، در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای، بازرسی‌های سختگیرانه‌ای از تاسیسات ایران در نظر گرفته خواهد شد.

ایران هفته گذشته یک کشتی تجاری شرکت مرسک لاین را با شلیک گلوله از مسیر خود خارج وادار به پهلوگیری در بندرعباس کرد. مقامات ایران این اقدام نیروی دریایی این کشور را بنابر دستور قضایی و به دلیل پرونده حقوقی شرکت یادشده عنوان کردند، اما برخی کشورها برخورد نیروی دریایی ایران با این کشتی تجاری را تنش‌زا دانستند.

XS
SM
MD
LG