لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

وزارت خارجه ایران: خدمه کشتی توقیف شده مرسک آزاد هستند


آرشیو
آرشیو

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد خدمه کشتی توقیف شده مرسک، در ایران آزاد هستند و از دسترسی کنسولی بهره مند هستند. او گفت ۲۴ خدمه کشتی می توانند تردد کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین گفت ایران کشتی باربری تحت اجاره شرکت دانمارکی مرسک را پس از پرداخت جریمه آزاد می‌کند.

او گفت که یک شرکت خصوصی ایرانی از شرکت کشتیرانی مرسک در یک دادگاه ایران اقامه دعوا کرده بوده که با ورود آن به آب های ایران، توقیف شد. مرضیه افخم گفت کشتی توقیف شده در بندرعباس است.

اما گزارش‌های خارجی می‌گوید کشتی باربری در آب های تنگه هرمز بود و قایق های سپاه پاسداران آن را وادار به ورود به آب های ایران کردند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران مذاکراتی میان شاکی و طرف دیگر در جریان بوده و احتمال دارد کشتی تا دو روز دیگر آزاد شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز دوشنبه ۱۴ اردیبهشت گفت آمریکا به نوبه خود با طرف خارجی در تماس بوده تا آن را ترغیب به حل مسالمت آمیز مسئله کند. یک سخنگوی شرکت مرسک، گفتگو با دادگاه ایرانی را تایید کرده است.

نیروی دریایی سپاه، سه‌شنبه هفته گذشته، هشتم اردیبهشت، این کشتی باری را که با پرچم جزایر مارشال از تنگه هرمز عبور می‌کرد، با تهدید و شلیک تیر، توقیف کرد.

ایران می گوید شرکت مرسک باید ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار به شاکی ایرانی خود بپردازد تا این کشتی آزاد شود.

XS
SM
MD
LG