لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

اشاره وزیر دفاع به مخالفت لبنان با دریافت «هدیه نظامی» ایران


حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

وزیر دفاع ایران روز شنبه در گفتگویی تلویزیونی بطور تلویحی به عدم موافقت دولت لبنان با دریافت هدیه نظامی ایران برای ارتش آن کشور اشاره کرد و گفت وزارت دفاع موفق به دریافت مجوز از لبنان برای اعطای این کمک نظامی نشده است.

حسین دهقان در مصاحبه‌ای با العالم، شبکه خبری عرب زبان سیمای ایران، با بیان این که اعضای دولت لبنان را نمایندگان گروه‌های سیاسی مختلف تشکیل می‌دهند، گفت از این رو «وزارت دفاع ایران نتوانست مصوبه‌ای را از دولت لبنان برای اعطای کمک‌های نظامی دریافت کند.»

اوایل مهر ماه گذشته و در جریان بازدید دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از بیروت، موضوع پیشنهاد «هدیه نظامی» ایران به لبنان مطرح شد، که خبرگزاری ايرنا از قول علی شمخانی در فرودگاه لبنان نوشت در این سفر درباره ارسال تجهیزات جنگی به ارتش لبنان، که به گفته او از سوی لبنانی‌ها درخواست شده بود، گفتگو خواهد کرد.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی جداگانه در اواخر آبان ماه، از قول آقای شمخانی در نشستی با اعضای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، نوشت «فشارهای آمریکا به مسئولان لبنانی برای نپذیرفتن هدیه تسلیحاتی ایران در مقابله با تروریسم، نمونه دیگری از تمایل این کشور به استمرار ناامنی در منطقه ... و ضعیف نگاه داشتن ارتش لبنان است.»

این در حالی است که سفیر ایالات متحده در لبنان روز ۲۱ شهریور ماه از تحویل موشک‌های هوا به زمین «هل‌فایر» به ارتش لبنان خبر داده و گفته بود همچنین قرار است هواپیماهای سبک هم برای آن کشور ارسال کند.

پیش از آن، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در آبان ماه از پرداخت حدود ۳ میلیارد دلار از سوی عربستان سعودی به ارتش لبنان برای تحویل سلاح‌های فرانسوی خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG