لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

ادامه درگیری ارتش لبنان با شبه نظامیان اسلامگرا در عرسال


ارتش لبنان و شبه نظامیان سنی اسلامگرا روز چهارشنبه در منطقه مرزی عرسال با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری به رغم آتش بس ۲۴ ساعته ای رخ داد که پیشتر برای پایان دادن به پنج روز مبارزه میان دو طرف، اجرا شده بود.

بسیاری از آوارگان جنگ داخلی سوریه برای فرار از خشونت ها در کشورشان، به عرسال پناه آورده بودند. کمپ آوارگان جنگی عرسال که ده ها هزار سوری را در خود پناه داده، به شدت آسیب دیده است و به گفته فعالان سوری در منطقه، آوارگان جنگی وادار شده اند که در خود شهر عرسال در جستجوی محل امنی باشند.

درگیری ها در عرسال روز شنبه و پس از بازداشت یک فرمانده سنی اسلامگرا که بین شبه نظامیان محلی محبوب است، آغاز شد. شبه نظامیان معمولا از این منطقه مرزی با سوریه، عبور می کنند.

پس از بازداشت این فرمانده اسلامگرا، مردان مسلح به نیروهای امنیتی محلی حمله کردند و شهر عرسال را تصرف کردند. ده ها نفر در این درگیری ها کشته شده اند. به گزارش رویترز، این شدید ترین نمونه ی سرازیر شدن اثرات جنگ داخلی سوریه به لبنان است.

رویترز گزارش داده است که صدای شلیک مسلسل ها و پرتاب توپ صبح چهارشنبه در حاشیه عرسال شنیده شد و به این ترتیب آتش بس ۲۴ ساعته شکسته شد. این آتش بس ساعت ۷ بعد از ظهر روز سه شنبه اعمال شد. بر اساس این گزارش، یک مقام رسمی امنیتی گفت آتش بس ادامه دارد، «اما ما در حال پاسخ دادن به هر گونه [نقض آتش] بس هستیم.»

در خشونت های اخیر عرسال و اطراف آن، دست کم ۱۷ سرباز لبنانی کشته و ۲۲ نفر دیگر ناپدید شده اند. گزارش های اولیه از عرسال از کشته شدن ده ها نفر در درگیری ها حکایت دارد.

منابع امنیتی می گویند نیروهای لبنانی اجساد ۵۰ نفر از مردان مسلح را روز دوشنبه پیدا کردند، در حالی که منابع داخل شهر از تلفات سنگین در میان افراد عمدتا غیر نظامی خبر داده اند.

شهردار عرسال به صورت تلفنی گفته مردان مسلح در حاشیه شهر هستند.

این اولیه حضور شورشیان سنی تندرو در لبنان است. لبنان رسما سعی کرده بود خود را از درگیری های سوریه فاصله دهد، اما حزب الله لبنان به نفع بشار اسد وارد جنگ داخلی سوریه شد. بشار اسد و حزب الله لبنان هر دو توسط ایران حمایت می شوند.

از سوی دیگر گزارش شده ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی ۱ میلیارد دلار برای کمک به ارتش لبنان اختصاص داده تا امنیت را تقویت کند.

XS
SM
MD
LG