لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

ترغیب سنی‌های لبنان به حمله به حزب‌الله


آتش نشانان در حال مهار آتش ناشی از انفجار در هتل «دوروی» در بیروت – ۴ تیر ۱۳۹۳
آتش نشانان در حال مهار آتش ناشی از انفجار در هتل «دوروی» در بیروت – ۴ تیر ۱۳۹۳

یک روز پیش از بمب‌گذاری انتخاری در بیروت، یک گروه پیکارجوی مرتبط با القاعده، مسلمانان سنی لبنان را ترغیب کرده بود که به حزب‌الله حمله کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سراج الدین ذریغت، روز سه شنبه در یک پیام صوتی در توئیتر، از سوی «گردان‌های عبدالله اعظم»، سنی‌های لبنان را به «کشتن و ترور» سربازان حزب‌الله – که آن را «حزب ایران» می نامد – فرا خواند و گفت «تا امنیت به مردم سوریه و لبنان باز نگردد، شما امنیت نخواهید داشت.»

رویترز در ادامه نوشت مسئولیت انفجار روز چهارشنبه در مرکز بیروت را هنوز کسی برعهده نگرفته است، اما «گردان‌های عبدالله اعظم» می‌گوید بمب‌گذاری‌های اخیر در لبنان، از جمله حمله به سفارت ایران در ماه نوامبر گذشته که۲۳ نفر را به کشتن داد، کار آن بوده است.

به گفته مقامهایلبنانی، تروریست انتحاری که دیشب خود را در هتل «دوروی» (Duroy) در شهر بیروت منفجر کرد و همدست او، که در اثر انفجار زحمی شد و در حال حاضر در اختیار مقامات امنیتی لبنان است، هر دو شهروند عربستان سعودی هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های امنیتی و قضایی لبنان، این دو نفر حدود ۱۵روز پیش با گذرنامه عربستانی وارد لبنان شده بودند.

در گزارش رویترز همچنین گفته می‌شود کشورهای حاشیه خلیج فارس بیم آن را دارند که سنی‌ها در لبنان، سوریه و عراق، هدف سرکوب ایران و متحدان شیعه آن در منطقه قرار گیرند.

XS
SM
MD
LG