لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

ايران به ارتش لبنان تجهيرات نظامی می‌دهد


علی شمخانی
علی شمخانی

علی شمخانی گفت هدفش از سفر به بيروت جستجوی راه‌هايی برای همکاری بمنظور مقابله با خطرات مشترکی است که لبنان و ايران با آن مواجهند

علی شمخانی، دبير شورای عالی امنيت جمهوری اسلامی ايران، روز ۷ مهرماه (۲۹ سپتامبر) در راس يک هيات بلندپايه سياسی و امنيتی برای انجام گفتگوهايی در مورد همکارهای نظامی با مقامات لبنانی وارد بيروت شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، آقای شمخانی در هنگام ورود به فرودگاه لبنان گفت در ديدارهايش با مقامات ارشد موضوع دادن ابزار جنگی به ارتش لبنان را، که از سوی طرف لبنانی درخواست شده بود، مورد توجه قرار خواهد داد.

شمخانی سپس به خبرنگاران حاضر در فرودگاه گفت، در ضمن ملاقاتهايش با مقامات ارشد لبنانی، همچنين آخرين رويدادهای سياسی و امنيتی منطقه مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد، يکی ديگر از اهداف وی از اين بازديد جستجوی راه‌هايی برای همکاری بمنظور مقابله با خطرات مشترکی است که لبنان و ايران را تهديد میکند.

گروه افراطی و تروريستی موسوم به «خلافت اسلامی» يا «دولت اسلامی» (يا همان داعش سابق) عليه ارتش لبنان اعلام جنگ داده است. خلافت خودخوانده اسلامی که هم اکنون بخش‌های وسيعی از خاک عراق وسوريه را در کنترل خود دارد، ارتش لبنان را به همکاری با حزب‌الله، که شيعی و مورد حمايت جمهوری اسلامی ايران است، متهم می‌کند. اين گروه حزب الله را عملا حاکم بر حکومت لبنان می‌داند.

اتهام مشخص پيکارجويان جهادی خلافت خودخوانده اسلامی به ارتش لبنان اين است که به جنگجويان حزب‌الله اجازه داده است برای کمک به ارتش سوريه، در مبارزه‌اش عليه داعش، از پاسگاه‌های مرزبانی عبور کنند. حزب‌الله هدفش را پنهان نکرده است، و می‌گويد اين کمکها را برای حفظ حکومت بشارالاسد، که متحد نزديک جمهوری اسلامی ايران است، می‌دهد.

سازمان تروريستی موسوم به دولت اسلامی، يا خلافت اسلامی، به تعبيری در سال ۲۰۰۳ در عراق بوجود آمد. در فاصله سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ هنگامی که توسط ابو مُصَعِب الزرقاوی، تروريست القاعده ، رهبری می‌شد، از ۱۱ گروه مختلف راديکال جهادی تشکيل شده بود و با القاعده رابطه نزديکی داشت. زرقاوی در زمستان ۱۳۸۵ در عراق کشته شد، ولی گروهی که برجای گذاشت به بقای خود ادامه داد.

پس از آغاز برخوردهای نظامی در سوريه بين اپوزيسيون مسلح و نيروهای حکومتی وابسته به بشارالاسد، بقايای گروه زرقاوی در سال ۲۰۱۳ وارد سوريه شد و در آن مقطع اعلام کرد که ديگر به القاعده وابستگی ندارد و به آرمانهای آن وفادار نيست، بلکه تحت عنوان داعش عليه تمامی گروه‌های موجود در عراق و سوريه، از جمله نيروهای انتظامی حکومت سوريه، راسا اعلام جهاد می‌کند.

XS
SM
MD
LG