لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

مخالفت رهبر حزب‌الله لبنان با عملیات نظامی بین‌المللی علیه داعش در سوریه


سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه - عکس از آرشیو
سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه - عکس از آرشیو

رهبر حزب‌الله لبنان با عملیات نظامی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه گروه شورشی «دولت اسلامی» مخالفت کرد. هزاران نفر از شبه‌نظامیان حزب‌الله به سوریه اعزام شده‌اند و در کنار نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری آن کشور، علیه مخالفان می‌جنگند.

به گزارش رویترز، سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، که گروهش یکی از مهم‌ترین حامیان بشار اسد در نبرد با مخالفان است، در پی حمله هوایی نیروهای ائتلاف به مواضع شورشیان «دولت اسلامی» در یک سخنرانی که از شبکه تلویزیونی المنار وابسته به حزب‌الله پخش شد، گفت: «ما با مداخله نظامی آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در سوریه مخالفیم – چه این اقدام علیه رژیم سوریه باشد، چه علیه داعش؛ خواه مداخله نظامی آمریکا زیر نقاب ائتلاف باشد، خواه تحت پوشش ناتو یا نیروهای چندملیتی. موضع ما بر پایه مبانی و هنجارهای اساسی است.»

وی افزود ما آمریکا را مادر و ریشه تروریسم می‌دانیم؛ چنین کشوری واجد شرایط برای رهبری مبارزه با تروریسم نیست.

حسن نصرالله، که گروهش از حمایت بی‌دریغ ایران برخوردار است، با حمایت نظامی از بشار اسد، کمک کرد تا ارتش سوریه شورشیان و مخالفان رژیم را از مواضع خود عقب براند. اما در ماه‌های اخیر، بخش‌های بزرگی از مناطق کم جمعیت‌تر شمال و شرق سوریه به دست پیکارجویان داعش افتاده است.

آقای نصرالله پیشتر گروه «دولت اسلامی» را «هیولا»یی در حال رشد خوانده که می تواند اردن، عربستان سعودی، کویت و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس را تهدید کند.

XS
SM
MD
LG