لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

نائب رئیس مجلس ایران: چه کرده‌ایم که مقامات سابق «ضدنظام» می‌شوند؟


میرحسین موسوی، سیدمحمد خاتمی، مهدی کروبی
میرحسین موسوی، سیدمحمد خاتمی، مهدی کروبی

مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با تقدیر از اکبر هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی و میرحسین موسوی از نحوه برخورد با مقامات سابق جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد.

مسعود پزشکیان روز سه شنبه ۱۲ بهمن به خبرگزاری ایلنا گفت: «در این مملکت چه کار کرده‌ایم که هر کسی که به میدان می‌آید و یک دوره رییس‌جمهور می‌شود یا رییس مجلس می‌شود، بلافاصله به ضد نظام و جمهوری تبدیل می‌شود؟»

نماینده تبریز در مجلس با تاکید بر این که «یک جای کارمان مشکل دارد و مشکل از این افراد نیست»، گفت: «شاید بتوانیم بپذیریم که یک یا دو نفر از این افراد واقعاً منحرف شده باشند اما همه این افراد خائن و جاسوس و فتنه‌گر بودند؟!»

مقامات ارشد جمهوری اسلامی در سالیان گذشته عموما از قدرت حذف شده و یا با محدودیت‌های شدید بر فعالیت سیاسی و اجتماعی مواجه شده‌اند.

ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس جمهوری ایران پس از عزل از مقام ریاست جمهوری به خارج از ایران رفت و تبدیل به اپوزیسیون جمهوری اسلامی شد.

حسینعلی منتظری، قائم مقام رهبری جمهوری اسلامی پس از اعتراض به اعدام‌های زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ از مقام خود کنار رفت و پس از اعتراض به رهبری سیدعلی خامنه‌ای، حصر خانگی شد.

میرحسین موسوی، نخست وزیر سال‌های جنگ با عراق پس از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و اعتراض به تخلف و تقلب در انتخابات در حصر خانگی است.

مهدی کروبی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ نیز که سابقه دو دوره ریاست مجلس ایران را دارد، در زندان خانگی محصور است.

همچنین سید محمد خاتمی، رئیس جمهوری ایران در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ در سال‌های اخیر ممنوع‌التصویر شده و حق حضور در مجامع و محافل رسمی را ندارد.

اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از چهره‌های ارشد انقلابیون در سال‌ ۱۳۵۷ با سابقه ریاست مجلس و ریاست جمهوری و برخی مناصب دیگر، در سال‌های اخیر حق حضور در نماز جمعه را نداشت و به ندرت در صداوسیمای ایران خبر و یا تصویری از او پخش می‌شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG