لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

خاتمی: موسوی و کروبی در صورت رفع حصر، به فکر انتقام گیری نیستند


محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران
محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران با بیان اینکه کسانی که در حصر هستند اگر آزاد شوند به فکر انتقام گیری نیستند، خواستار رفع حصر و تبدیل فضای امنیتی به فضای سیاسی شد.

آقای خاتمی که روز دوشنبه ۲۲ شهریور در جمع اعضای انجمن اسلامی معلمان سخن می‌گفت، با اشاره به لزوم همگرایی در جامعه خواستار تبدیل شدن "فضای امنیتی به فضای سیاسی" و "کاهش سخت گیری‏ ها و زدن و محدود و محصور کردن‌ها" شد.

او با بیان اینکه "ممکن است در مورد رفع حصر بزرگان از جمله رهبری نگرانی‌هایی داشته باشند" اضافه کرد که باید به این نگرانی گوش داد.

محمد خاتمی افزود: "بنده به ضرس قاطع می‏گویم هیچ کس در فکر انتقام گیری نیست، کسانی که در حصر و حبس هستند اگر بیایند بیرون نمی‏ خواهند انتقام گیری کنند اما جامعه ما آرام می‏ شود و رو به سوی آینده خواهد داشت."

رئیس جمهوری پیشین ایران پیشتر نیز خواستار تلاش دولت برای رفع حصر از مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد شده بود اما بعد گفت که اصرار بر رفع حصر، مشکلات را بیشتر می‌کند.

طی سال های اخیر برخی از چهره های سیاسی و فرهنگی خواستار رفع حصر از رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ شده‌اند. این در حالیست که آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته است که اگر این افراد از حصر خارج شده و محاکمه شوند، مجازاتی بسیار سنگین‌تر در انتظار آنان است که به گفته او، به صلاح نیست.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، در پی اعتراضات به انتخابات سال ۱۳۸۸، از زمستان سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند.

XS
SM
MD
LG