لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

خاکسپاری هاشمی رفسنجانی؛ شعارهای حمایت از موسوی، کروبی و خاتمی در مراسم


گروهی از تشییع کنندگان در پل کالج در تهران.
گروهی از تشییع کنندگان در پل کالج در تهران.

پیکر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین ایران و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در محل آرامگاه آیت الله خمینی و در کنار او دفن شد.

این مراسم روز سه شنبه ۲۱ دی ماه و پس از آن صورت گرفت که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی طی مراسمی در دانشگاه تهران بر پیکر آقای هاشمی نماز خواند.

اکبر هاشمی رفسنجانی روز یکشنبه ۱۹ دیماه ساعاتی دچار حمله قلبی شد و ساعتی بعد درگذشت.

مراسم تشییع جنازه آقای هاشمی در روز سه شنبه با حاشیه‌هایی همراه بود. در هنگام تشییع پیکر او در خیابان‌های مرکزی پایتخت و در اطراف دانشگاه تهران با همراهی صدها هزار نفر صورت گرفت، تعدادی از هواداران جنبش سبز به شعار دادن در حمایت از پایان حصر موسوی و کروبی و حمایت از محمد خاتمی پرداختند.

گزارش‌ها حاکیست که ماموران امنیتی مانع حضور سید محمد خاتمی در مراسم تشییع جنازه آقای هاشمی شدند.

برخی از ویدئوهایی که در شبکه‌اجتماعی منتشر شد نشان می داد که جمعیتی در اعتراض به جلوگیری از حضور محمد خاتمی به حمایت از او پرداخته و شعار دادند: «خاتمی، خاتمی، جای تو خالی امروز» و «سلام بر هاشمی درود بر خاتمی».

محمد خاتمی در مراسم ترحیم هاشمی رفسنجانی در جماران حاضر شده بود
محمد خاتمی در مراسم ترحیم هاشمی رفسنجانی در جماران حاضر شده بود

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران ممنوعیت‌هایی وضع کرده و رسانه ها را نیز از انتشار تصاویر و اخبار او منع کرده است. ماموران امنیتی پیشتر مانع حضور آقای خاتمی در مراسم دیگری نیز شده بودند.

در تشییع جنازه آقای هاشمی شعارهایی هم در اعتراض به صدا و سیما برای نحوه پوشش مراسم سوگواری درگذشت آقای هاشمی و همچنین شعارهای «یاحسین میرحسین» و «پیام ما روشنه حصر باید بشکنه» در حمایت از رفع حصر از رهبران معترضان سال ۸۸ سر داده شد.

آقای هاشمی در هفت سال گذشته در پی انتقاد از برخورد حکومت با معترضان سال ۸۸ و بازداشت‌های روزهای پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آن سال، مورد انتقاد شدید اطرافیان و منصوبان رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفت.

در مقابل، اصلاح طلبان و منتقدان داخلی جمهوری اسلامی بیش از پیش به هاشمی رفسنجانی نزدیک شدند. همین پیشینه، مراسم سوگواری و تشییع جنازه آقای هاشمی را طی روزهای اخیر با حاشیه‌هایی همراه کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG