لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

رهبر ایران: متهم کردن نظام به جنگ‌طلبى خیانت است


علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در جمع نمایندگان مجلس - ۴ خرداد ۱۳۹۳
علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در جمع نمایندگان مجلس - ۴ خرداد ۱۳۹۳

آیت الله علی خامنه ای روز یکشنبه در سخنانی در جمع نمایندگان مجلس ایران با اشاره به این که نظام جمهوری اسلامی با مبارزه بوجود آمد و با مبارزه هم باقى خواهد ماند گفت، کسانی که برای تئوریزه کردن سازش و تسلیم، نظام را متهم به جنگ طلبی می کنند، خائن هستند.

به گزارش وبسایت رسمی رهبر ایران، وی در این دیدار با تاکید بر این که بدون مبارزه، این نظام تحقق ‌پذیر نبود و «حفظ نظام و پایدارى آن هم با مبارزه بوجود آمد» گفت، اگر مبارزه مردم و مسئولان در میدان هاى مختلف نبود، این نظام باقى نمی ماند.

با این حال آقای خامنه ای در ادامه هشدار داد «این هایی که براى تئوریزه کردن سازش و تسلیم و اطاعت در مقابل زورگویان، نظام را متهم می کنند به جنگ‌ طلبى یا به تئوریزه کردن جنگ، دارند خیانت می کنند.»

اظهارات آیت الله خامنه ای در حالی مطرح می شود که جناح تندروی داخل ایران طی ماه های اخیر، انتقادهایی را متوجه تیم مذاکره کننده هسته ای ایران کرده اند و هشدار امروز رهبر ایران – که معمولا از سخنانش نمی توان به سادگی به موضع او در اینگونه موارد پی برد – ظاهرا این بار متوجه منتقدان گفتگوهای هسته ای جاری است.

پس از روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ به عنوان رییس جمهوری جدید ایران، رویکرد تهران در صحنه بین الملل و بویژه در موضوع برنامه هسته ای ایران تفاوت کرد، بطوری که در مدت کوتاهی دور جدید گفتگوهای هسته ای با غرب ازسر گرفته شد و اندکی بعد در آذر ماه، دو طرف موفق شدند برای حل و فصل این پرونده به توافقی موقت دست پیدا کنند.

این توافق و رویکرد جدید ایران در برابر جامعه بین المللی، بویژه ایالات متحده آمریکا، نارضایتی گروهی در داخل ایران را به دنبال داشت و دستگاه دیپلماسی دولت به سرپرستی محمدجواد ظریف، وزیر امر خارجه ایران را به سازش در برابر غرب و نادیده گرفتن حقوق و آنچه که «دستاوردهای هسته ای ایران»خواندند، متهم کردند.

آقای خامنه ای چند روز پیش از آغاز گفتگوهای اخیر ایران و قدرت های جهانی، نیز با بیان این که نباید نیازهای کشور و برخی مسایل مانند تحریم ها را به مذاکرات هسته ای با غرب گره زد، از مسئولان خواست موضوع تحریم ها را به طریق دیگری حل کنند؛ سخنانی که به نظر می رسید مخاطبش دولت روحانی باشد.

جدیدترین دور مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، به منظور تهیه پیش نویس یک توافق جامع، پس از سه روز مذاکره فشرده در وین، روز جمعه ۲۶ اردیبهشت بدون نتیجه پایان یافت.

بنابر اظهارات عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، دور بعدی مذاکرات از ۲۶ تا ۳۰ خرداد ماه (۱۶ تا ۲۰ ژوئن) در وین برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG