لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

آیا جانشین خامنه ای با او همسو خواهد بود؟


آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران - آرشیو
آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران - آرشیو

مقاله ای از تاد وود برای روزنامه واشنگتن تایمز

از زمان امضای توافق هسته ای با قدرت های بزرگ جهان که به زودی به آزاد شدن میلیاردها دلار دارایی ایران منجر خواهد شد و به آنها امکان دستیابی به جنگ افزار هسته ای در زمانی در آینده را می دهد، حکومت شیعی ایران هر جا که توانسته علیه منافع آمریکا و غرب جنگیده است.

به نظر می رسد چهره واقعی جمهوری اسلامی ادامه حمایت از تروریسم و هژمونی بر خاورمیانه باشد. اتحاد ایران، روسیه و سوریه در منطقه، در حال تبدیل شدن به نیروی قدرتمندی است که منافع آمریکا را برای دهه ها با چالش روبرو خواهد کرد.

با وجود نمایش دوباره "امپراتوری ضربه می زند" (اشاره ای است تمثیلی به فیلم سینمایی جنگ ستارگان)، نبرد برای جانشینی آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، که با سرطان پروستات دست و پنجه نرم می کند و به پایان دوران حکمرانی اش خود نزدیک می شود، بالا گرفته است.

پرسش واقعی این است که رهبر جدید ایران از میان تندروهای محافظه کاری بیرون می آید که در سایه رهبر صاحب قدرت و نفوذ شده اند یا فردی از جریان میانه رو سیاست ایران خواهد بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس جمهوری اسبق ایران، بطور علنی گفته است که مجلس خبرگان مساله جانشینی را در دست بررسی دارد: "هر وقتی که بنا شد رهبری عوض شود یا نباشد و کس دیگری بیاید، دوباره باید کار عمده ای انجام دهند. البته دارند آماده می شوند و مطالعه می کنند و گروهی را گذاشتند که دارند افراد را بررسی می کنند تا آن هایی را که صلاحیت دارند اگر بعدا حوادثی پیش آمد بتوانند برای رای گیری مطرح کنند."

انتخابات پیش رو مجلس خبرگان، مساله رهبر بعدی ایران را در کانون تحولات قرار می دهد و نتیجه اش می تواند تصویر روشن تری درباره آینده حمایت ایران از تروریسم و مداخلات ژئوپولتیک اش طی دهه های آینده به دست بدهد. مجلس خبرگان، متشکل از ۸۸ روحانی، احتمالا طی ده سال آینده مسول انتخاب رهبر جدید و نظارت بر کار او خواهد بود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG