لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

یادبود کیارستمی در موزه سینما در تهران؛ پلیس تجمع شبانه را برهم زد


یادبود کیارستمی در موزه سینما
یادبود کیارستمی در موزه سینما

برخی از هنرمندان و طرفداران عباس کیارستمی کارگردان سرشناس ایران سه شنبه شب در یک مراسم خودجوش، یاد این هنرمند را گرامی داشتند.

این مراسم که از پیش اعلام نشده بود، در موزه سینما در باغ فردوس برگزار شد. طرفداران کیارستمی شمع روشن کردند و برخی هنرمندان سرشناس ایران در آن حضور یافتند.

اصغر فرهادی، رخشان بنی اعتماد، لوئیس چکناواریان، داریوش فرهنگ، بیتا فرهی، مهتاب کرامتی، آتیلا پسیانی، همایون اسعدیان و آتیلا پسیانی از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور یافتند. هنرمندان دفتر یادبودی را امضا کردند.

عباس کیارستمی که برای ادامه درمان بیماری خود به فرانسه سفر کرده بود، روز دوشنبه، ۱۴ تیر در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

این مراسم غیررسمی در حالی برگزار شد که هنوز پیکر کیارستمی به ایران منتقل نشده است.

حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینما سه شنبه شب در مراسم یادبود کیارستمی در محل موزه سینما گفت اقداماتی برای انتقال کیارستمی انجام شده و احتمالا تا جمعه به ایران انتقال داده می شود. وی در مورد محل دفن کیارستمی گفت هنوز مشخص نیست.

وی افزود: موزه سینما یکی از گزینه های اصلی مراسم تشییع است ولی آنچه برای ما اهمیت دارد، رضایت خانواده کیارستمی است و تصمیم نهایی را آنها می گیرند.

مراسم یادبود کیارستمی که سه شنبه شب برگزار شد، بعد از یکساعت با واکنش پلیس امنیت روبرو شد.

برخی از برخورد پلیس امنیت با هواداران کیارستمی در باغ فردوس خبر داده اند.

برخی شاهدان عینی گزارش داده اند که پليس امنيت، مردمى كه بعد از يادبود کیارستمی در باغ فردوس جمع شده اند را پراكنده، و مغازه ها را وادار به بستن می کند.

این تصویر دیوارنگاری یا گرافیتی از کیارستمی در نزدیکی محل یادبود کیارستمی حک شده است.

XS
SM
MD
LG