لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

عباس کیارستمی، کارگردان سرشناس ایرانی در پاریس درگذشت


عباس کیارستمی بتازگی ۷۶ ساله شده بود.
عباس کیارستمی بتازگی ۷۶ ساله شده بود.

عباس کیارستمی، کارگردان سرشناس سینمای ایران که از مدتی پیش بیمار بود، روز دوشنبه در پاریس درگذشت. خبرنگار صدای آمریکا در پاریس این خبر را تایید کرد.

آقای کیارستمی که بتازگی ۷۶ ساله شده بود، از سه ماه پیش بخاطر بیماری در تهران بستری بود اما یک هفته پیش با کمی بهبود نسبی، به پاریس سفر کرد.

نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا تایید کرد که آقای کیارستمی در انستيتو مون سورى پاريس درگذشت.

او از چهره های شناخته شده سینمای ایران در جشنواره های جهانی بود و دستاوردهای ارزنده ای در کارنامه حرفه ای خود داشت.

از آثار مهم او می توان به "خانه دوست کجاست"، "کلوزآپ"،"زیر درختان زیتون"، "طعم گیلاس"، "باد ما را خواهد برد" و "کپی برابر اصل" اشاره کرد.

عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۷ با فیلم "طعم گیلاس"برنده نخل طلای جشنواره سینمایی کن شد، او پنج بار نیز نامزد دریافت این جایزه شده بود. او تنها ایرانی بود که این جایزه را کسب کرد.

دکتر بهمن مقصودلو: کیارستمی زبان جدیدی در سینما به وجود آورد

عباس کیارستمی دارای لیسانس نقاشی از دانشگاه تهران بود و از اوایل دهه پنجاه خورشیدی فعالیتهای خود در عرصه سینما را بصورت جدی آغاز کرد. او یکی از هنرمندان موج نوی سینمای ایران محسوب می شود و بیش از چهل فیلم کوتاه، انیمشن، مستند و بلند در کارنامه حرفه ای خود دارد.

درباره کیارستمی در صدای آمریکا بیشتر بخوانید:

او در سالهای اخیر پروژه های سینمایی خود را در خارج از ایران ادامه می داد، فیلمهای "کپی برابر اصل" در توسکانی و " مثل یک عاشق" در ژاپن تولید شدند.

عباس کیارستمی در عرصه های دیگری چون نقاشی و عکاسی هم فعال بود و آثارش در گالریهای معتبری در گوشه و کنار جهان به نمایش در آمد.

۱۵ تصویر از زندگی عباس کیارستمی؛ از خانه دوست تا طعم گیلاس

پنج سال پیش، روزنامه گاردین کیارستمی را در بین ۴۰ کارگردان بزرگ معاصر سینمای دنیا در رتبه ششم، بالاتر از برخی کارگردان های سرشناس جهان قرار داده بود.

XS
SM
MD
LG