لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

پیام تسلیت روسای جمهوری ایران و فرانسه به مناسبت درگذشت عباس کیارستمی


درگذشت عباس کیارستمی، سینماگر و هنرمند ایرانی، علاوه بر هنرمندان، روسای جمهوری در فرانسه و ایران را نیز به واکنش واداشت.

کاخ الیزه در فرانسه روز سه شنبه ۱۵ تیر ماه بیانیه رسمی فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری این کشور را در ستایش این هنرمند ایرانی منتشر کرد.

در بیانیه کاخ الیزه از عباس کیارستمی به عنوان سینماگر ایرانی که بر تاریخ سینما عمیقا تاثیر گذاشته، یاد شده است.

در بخشی از پیام رئیس جمهوری فرانسه آمده است: "کیارستمی به عنوان سینماگر، و همچنین شاعر و عکاس توانسته بود آثاری خلق کند که در آن شاعرانگی به چیزهای کوچک روزمره ابعادی خاص و جهانی می‌بخشید."

رئیس جمهوری فرانسه این هنرمند ایرانی برنده جایزه نخل طلا را هنرمندی معرفی کرد که با فرانسه پیوندهای هنری قوی و دوستی‌ عمیق برفرار کرده ‌بود.

در پایان بیانیه آمده است: "رئیس‌جمهوری فرانسه به این هنرمند بزرگ که سینمایی جهانی داشت ادای احترام می‌کند."

در تهران نیز حسن روحانی و محمد خاتمی روسای جمهوری فعلی و پیشین ایران به درگذشت این کارگردان سرشناس واکنش نشان دادند.

حسن روحانی پیام خود را در توییتر منتشر کرد. در این توییت آمده است: "نگاه متفاوت و عمیق عباس کیارستمی به زندگی و دعوت انسان‌ها به صلح و دوستی، دستاوردی ماندگار در هنر هفتم خواهد بود."

محمد خاتمی در وبسایت رسمی خود نوشت: "درگذشت تأسف انگیز هنرمند خلاق و مبتکر جناب آقای عباس کیارستمی خسارتی بود سنگین برای هنر فاخر ایران عزیز." او در ادامه درگذشت این هنرمند را به اهالی هنر و خانواده او تسلیت گفت.

در ایران، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز در پیامی که خبرگزاری های منتشر کردند، از عباس کیارستمی به عنوان چهره درخشان سینمای ایران و جهان یاد کرد و درگذشت او را تسلیت گفت.

در پیام او آمده است: "عباس کیارستمی با خلق آثاری بدیع،نوگرایانه و زیبا،سینما را تعریف تازه‌ای بخشید و نام ایران را در محافل هنری جهان بلندآوازه کرد. سینمای عباس کیارستمی راهی تازه پیش پای هنرمندان نوگرا گذاشت و تجربه‌گرائی را در هنر هفتم جانی تازه بخشید."

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا نیز در توئیتر درگذشت این هنرمند را تسلیت گفتند.

عباس کیارستمی که از بیماری گوارشی رنج میبرد، پس از چند عمل جراحی برای ادامه مداوا فرانسه رفت اما درمان او در فرانسه نیز موفقیت آمیز نبود و دوشنبه شب خبر درگذشت او منتشر شد.

XS
SM
MD
LG