لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

شورای نگهبان صلاحیت ۱۶۶ نفر را برای انتخابات خبرگان تایید کرد؛ هاشمی تایید، خمینی رد شد


منابع خبری می گویند هرچند صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی تایید شده، اما صلاحیت حسن خمینی برای انتخابات خبرگان رد شده است.
منابع خبری می گویند هرچند صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی تایید شده، اما صلاحیت حسن خمینی برای انتخابات خبرگان رد شده است.

سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات اعلام کرد که صلاحیت ۱۶۶ نفر از ۸۰۰ داوطلب نامزدی در مجلس خبرگان تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، سیامک ره پیک روز سه‌شنبه، ۶بهمن گفت که از میان ثبت نام شدگان نامزدی در انتخابات شورای نگهبان، صلاحیت ۲۰۷ نفر رد شده است.

به گفته او به جز این افراد، ۱۵۸ نفر از نامزدی در مجلس خبرگان انصراف داده اند، ۱۱۸ نفر غیرمجاز بوده اند و ۱۵۰ نفر در آزمون کتبی غایب بوده اند.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات البته توضیح داد که مرحله تایید صلاحیت ها هنوز به پایان نرسیده است و نتیجه قطعی پس از رسیدگی به درخواست های بررسی مجدد اعلام خواهد شد.

آقای ره‌پیک با استناد به این آمار نتیجه گرفته که ۴۵ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شده‌اند و آن را درصد بالاتری نسبت به دوره گذشته مجلس خبرگان دانسته است. این درحالی است که اگر تنها تعداد انصراف‌داده‌ها از مجموع داوطلبان کسر شود٬ تنها رقمی نزدیک به ۲۶ درصد از آنها توانسته‌اند از سد شورای نگهبان گذشته و وارد رقابت انتخاباتی شوند.

و درباره احتمال تایید صلاحیت کسانی که در آزمون علمی شرکت نکرده اند نیز گفت: "اگر برای فقهای شورای نگهبان احراز شود که لازم نیست فردی در آزمون شرکت کند صلاحیت او را تأیید کردند، ولی به عنوان یک قاعده کسانی که صلاحیت آنها تشخیص داده نشد، اعلام شد که باید در آزمون شرکت کنند."

رسول منتجب نیا از روحانیون اصلاح طلب و حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی از جمله نامزدان غایب در آزمون علمی انتخابات مجلس خبرگان بودند. گفته می شود که شورای نگهبان صلاحیت حسن خمینی را تایید نکرده است اما نزدیکان به او گفته اند که هنوز ردصلاحیت آقای خمینی به او اعلام نشده است.

در عین حال، فرزند حسن خمینی نیز در صفحه اینستاگرام خود تایید کرده که صلاحیت پدرش توسط شورای نگهبان احراز نشده است.لیست افراد تایید شده از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور ابلاغ شده اما هنوز به طور رسمی منتشر نشده است.

برخی رسانه‌ها از جمله خبرگزاری ایلنا گزارش داده‌اند که صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری در مجلس خبرگان تایید شده اما چهره‌هایی مانند حسن خمینی٬ محمود امجد٬ مجید انصاری و مرتضی آقاتهرانی نتوانسته‌اند مجوز حضور در انتخابات را به دست بیاورند.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب ۸۸ نفر عضو این مجلس به طور همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی، هفتم اسفندماه امسال برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG