لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

گمانه زنی ها درباره ردصلاحیت های خبرگان؛ اسامی این هفته اعلام می شود


نزدیکان حسن خمینی، با انتشار این عکس می گویند او هنگام برگزاری آزمون، در قم مشغول تدریس بوده است.
نزدیکان حسن خمینی، با انتشار این عکس می گویند او هنگام برگزاری آزمون، در قم مشغول تدریس بوده است.

در حالیکه قرار است نتایج آزمون نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان و تایید صلاحیت نامزدهای آن روزهای سه شنبه و چهارشنبه، ششم و هفتم بهمن اعلام شود، گمانه زنی ها درباره رد یا تایید صلاحیت چهره های سرشناس ادامه دارد.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به نهادهای نظامی، در خبری که بلافاصله از روی وبسایت خود حذف کرد نوشت صلاحیت حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی به دلیل شرکت نکردن در آزمون کتبی نامزدان انتخابات خبرگان، رد شده است. در این خبر آمده بود صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی اما تایید شده است.

شورای نگهبان برای احراز صلاحیت علمی نامزدهای نمایندگی مجلس خبرگان، روز ۱۵ دی یک آزمون علمی در قم برگزار کرد. تعدادی از چهره های سرشناس از جمله حسن خمینی در ایران آزمون غایب بودند.

نزدیکان آقای خمینی گفتند که او دعوتی برای حضور در آزمون دریافت نکرده بود اما شورای نگهبان نیز اعلام کرد که برای کسی دعوتنامه نفرستاده بود بلکه برگزاری آزمون در رسانه ها اعلام شده بود.

در پی شرکت نکردن نوه آیت الله خمینی در آزمون، گمانه زنی هایی درباره ردصلاحیت او از سوی شورای نگهبان مطرح شد.

از سوی دیگر، جناح منتقد روحانیون محافظه کار نیز نگران حذف اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مرحله تایید صلاحیت هستند.

آقای هاشمی به دلیل مواضع خود در جریان اعتراضات سال ۸۸ مورد حمله اصولگرایان و برخی نزدیکان آیت الله خامنه ای قرار گرفت. او که یکی از اعضای مجلس خبرگان است تا پیش از ریاست آیت الله مهدوی کنی، رئیس این مجلس نیز بود اما صلاحیت وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ رد شد.

اسامی تایید صلاحیت شدگان نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان در حالی این هفته اعلام می شود که ردصلاحیت های گسترده نامزدان انتخابات مجلس شورای اسلامی موجب انتقادات بسیاری از سوی حسن روحانی، برخی مقامات دولت و چهره های اصلاح طلب به عملکرد شورای نگهبان شده است.

منتقدان عملکرد شورای نگهبان نگرانند که ردصلاحیت گسترده دامن نامزدهای مجلس خبرگان را نیز بگیرد.

شورای نگهبان در بیانیه ای که یکشنبه عصر منتشر کرد، از رسانه ها خواست تا از گمانه زنی و شایعه پراکنی در خصوص تأیید صلاحیت ها، پرهیز کنند.

XS
SM
MD
LG