لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

حسن روحانی: اگر قرار به حذف یک جناح است چرا انتخابات برگزار کنیم؟


حسن روحانی تلویحا اصلاح‌طلبان را صاحب ده میلیون رای دانست و از حذف آنها انتقاد کرد.
حسن روحانی تلویحا اصلاح‌طلبان را صاحب ده میلیون رای دانست و از حذف آنها انتقاد کرد.

رئیس جمهوری ایران به رد صلاحیت گسترده داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس اعتراض کرد و گفت که مجلس شورای اسلامی باید "خانه ملت" باشد نه خانه یک جناح.

او با استناد به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای گفت که اگر قرار است منتقدان نظام هم پای صندوق رای بیایند باید "امید و رقابت" ایجاد شود وگرنه اگر قرار به حذف یک جناح باشد، نیازی به برگزاری انتخابات نیست.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه در همایش استانداران و فرمانداران کشور به موضوع انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی پرداخت و مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کار دولت در حوزه سیاست داخلی را برگزاری این دو انتخابات دانست.

آقای روحانی با انتقاد از منحصر شدن بررسی صلاحیت کاندیداها در "التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه" گفت: "پس محیط زیست، صنعت، توسعه، رفع رکود، بیکاری و رونق اقتصادی چه می شود؟ آیا امیرالمؤمنین هم زمانی که می‌خواستند، حاکم و فرمانداری تعیین کنند، فقط به نماز شب خواندن، حضور او در نماز جماعت، پرداخت زکات و امثال اینها توجه می‌کردند و یا توانمندی، کاربلدی، مدیریت و فهم او از جامعه را نیز ملاک عمل قرار می‌دادند؟"

او همچنین تلویحا اصلاح‌طلبان را دارای هفت تا ده میلیون هوادار معرفی کرد و گفت که نمی‌شود آنان را نادیده گرفت.

به اعتقاد حسن روحانی، هیچ مقامی در ایران "بدون رای مستقیم و غیرمستقیم مردم مشروعیت ندارد".

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که "احراز صلاحیت واقعی، متعلق به مردم است و این ملت بزرگ است که پای صندوق رای آن کسی را که بهتر و اصلح است، برمی‌گزیند."

آقای روحانی همچنین به شوخی عنوان کرد که دوست دارد "معتدلین" و طرفداران دولت به مجلس راه پیدا کنند اما "قانونا و عرفا" حق مداخله در انتخابات را ندارند.

با این که هنوز به طور رسمی اعلام نشده چه افرادی رد صلاحیت شده و یا صلاحیتشان احراز نشده اما گزارش‌ها حاکی از رد صلاحیت گسترده داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی است. بخش عمده کسانی که نتوانسته‌اند از سد شورای نگهبان بگذرند کاندیداهای اصلاح‌طلب هستند.

حسن روحانی پیش از این نیز نسبت به این روند اعتراض کرده بود و وزیر کشور اعلام کرد گزارشی در این باره به رهبر جمهوری اسلامی ارسال کرده است.

نمایندگان مجلس نیز که سهم قابل توجهی در فهرست رد صلاحیت‌شده‌ها دارند، رایزنی خود را با شورای نگهبان آغاز کرده‌اند.

در روزهای گذشته اصلاح‌طلبان سعی داشتند تا با استناد به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای که گفته بود حتی منتقدان نظام و رهبری هم در انتخابات شرکت کنند، برای تایید صلاحیت کاندیداهای خود چانه زنی کنند اما رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه عنوان کرد: "بنده گفتم کسانی که نظام را قبول ندارند رأی بدهند، نه اینکه کسی که نظام را قبول ندارد بفرستند مجلس."

XS
SM
MD
LG