لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۱

جنتی: برخی داوطلبان نامزدی خبرگان "قمارباز و مشروب‌خوار" هستند


شورای نگهبان درنظر دارد آزمونی برای تایید صلاحیت علمی و فقهی داوطلبان برگزار کند که احتمالا شامل حسن خمینی هم خواهد شد.
شورای نگهبان درنظر دارد آزمونی برای تایید صلاحیت علمی و فقهی داوطلبان برگزار کند که احتمالا شامل حسن خمینی هم خواهد شد.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران می‌گوید، در جواب استعلام تنها یکی از مراجع چهارگانه درباره ۶۳ نفر از داوطلبان نامزدی مجلس خبرگان رهبری، تعدادی قمارباز و مشروب‌خوار هستند و برخی دیگر هم "مشکلات اخلاقی" دارند.

احمد جنتی ضمن اعتراض مجدد به افزایش قابل توجه داوطلبان انتخابات، این وضعیت را "بی‌ در و پیکر" خواند و گفت "در میان بیش از ۸۰۰ نفر از ثبت نام کنندگان مجلس خبرگان رهبری، برخی کت و شلواری و برخی نیز زن هستند، که مراجعه و ثبت نام کرده‌اند."

شورای نگهبان درنظر دارد روز سه‌شنبه آزمونی برای تایید صلاحیت علمی و فقهی داوطلبان برگزار کند. به گفته مقامات این شورا تمام افرادی که در دوره قبلی مجلس خبرگان عضویت ندارند، باید در آزمون شرکت کنند. به این ترتیب الزام آزمون دادن افرادی مانند حسن خمینی که طرفدارانش او را "علامه" و "مجتهد" می‌دانند، جنجالی خواهد شد.

شورای نگهبان مسئولیت تایید صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات در ایران را بر عهده دارد. احمد جنتی به همراه پنج عضو دیگر شورای نگهبان و جمعی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی، خود داوطلب نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان هستند.

دبیر شورای نگهبان همچنین بار دیگر بحث شورایی شدن رهبری جمهوری اسلامی را منتفی دانست و مدعی شد که برخی به دنبال راه یافتن به مجلس خبرگان هستند تا مدت رهبری را کاهش بدهند و دیگر مادام‌العمر نباشد.

XS
SM
MD
LG