لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

تصاویر ملوان‌های آمریکایی به سفارت سوییس در تهران "تحویل" شدند


عکس تفنگداران آمریکایی در مقابل سفارت سوییس در تهران
عکس تفنگداران آمریکایی در مقابل سفارت سوییس در تهران

خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق تهران تصاویری از ملوان‌های آمریکایی را که توسط سپاه پاسداران دستگیر و سپس آزاد شدند، به سفارت سوییس در تهران "تحویل" داده‌اند.

بنابر این گزارش‌ها، دانشجویان بسیجی دانشگاه امام صادق تهران به سفارت سوئیس به عنوان دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران مراجعه کرده و چند "تابلوی عکس" از ملوان‌های دستگیر شده آمریکایی را تحویل داده‌اند.

محسن فیضی پور مسئول سیاسی این تشکل بسیج، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت این اقدام "حاوی این پیام به دولت آمریکاست که ما ملتی صلح طلب در دهه های اخیر بوده‌ایم، ولی در مقابل تجاوزگری و استکبار دولت های متخاصم با قدرت خواهیم ایستاد."

او همچنین از "تماس‌های مکرر" وزیران خارجه ایران و ایالات متحده ابراز نگرانی کرده و آن را "عدم تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری" دانسته است.

در عکس‌های منتشر شده از این اقدام، تابلوها مقابل در سفارت گذاشته شده و روی آنها شعارهای هشدارآمیزی نوشته شده است.

وزارت دفاع آمریکا سه شنبه شب ۲۲ دی ماه (۱۲ ژانویه) اعلام کرده بود که ۱۰ تفنگدار دریایی آمریکا که در دو شناور رزمی در حال انجام ماموریت تمرینی بین آب‌های بحرین و کویت بوده‌اند، توسط نیروهای ایرانی بازداشت شده‌اند.

یک روز بعد ملوانان آمریکایی آزاد شدند و جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در پیامی که صبح روز چهارشنبه منتشر شد، از ایران به خاطر آزادی صلح آمیز سربازان آمریکایی تشکر کرد و بر "نقش حیاتی دیپلماسی" در ایمن و قوی نگه داشتن کشور، تاکید کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در توییتی از این که "گفت‌وگو و احترام، و نه تهدید و شتابزدگی" مسئله ملوانان آمریکایی را حل و فصل کرده ابراز خرسندی کرد و نوشت: "باشد که از این نمونه آخر درس بگیریم."

سناتور رند پاول، که می خواهد نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود ایران را متهم کرد که با انتشار تصاویر ویدیویی سربازان، از آنها به عنوان "مهره هایی برای جنگ تبلیغاتی" استفاده کرده است.

سناتور پاول گفت: "من هنوز نمی دانم که آیا آنها می خواهند بخشی از جهان متمدن باشند یا نه؟"

سناتور پاول با این حال گفت از بسیاری از جمهوریخواهان در این زمینه خود را جدا می داند و امیدوار است که مذاکرات با ایران به نتیجه برسد. اما او گفت باید مثل "شاهین" بر آنها (ایرانی ها) نظارت داشت.

XS
SM
MD
LG